bogurtlen.gen.tr https://www.bogurtlen.gen.tr Böğürtlen, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bogurtlen.gen.tr Sat, 02 Apr 2016 00:00:00 +0000 Sun, 05 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Böğürtlen Kaç Kalori https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-kac-kalori.html Tue, 13 Nov 2018 15:43:54 +0000 Böğürtlen Kaç Kalori, böğürtlenin kalorisi düşük besin değeri bir  o kadar yüksektir. Böğürtlen meyvesinin içeriğinde A,C ve vitaminleri oldukça yüksektir. Ayrıca böğürtlenin lif değerleri ve antioksidan içeriği Böğürtlen Kaç Kalori, böğürtlenin kalorisi düşük besin değeri bir  o kadar yüksektir. Böğürtlen meyvesinin içeriğinde A,C ve vitaminleri oldukça yüksektir. Ayrıca böğürtlenin lif değerleri ve antioksidan içeriği yüksektir. Bu nedenle böğürtlen tokluk hissi verir. Böğürtlenin verdiği tokluk hissi sayesinde rahatlıkla diyet yapabilirsiniz. Böğürtlen vücut direncinin düşmemesine yardımcı olan meyvelerden biridir. Bir su bardağı böğürtlen 55 kaloridir. Yapılan araştırmalara göre yemeklerden önce bir su bardağı böğürtlen tüketildiğinde akşam yemeği yeme ihtiyacını ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden gönül rahatlığı ile böğürtlen tüketebilirsiniz. Böğürtlen sadece diyet yapanlar için değil kan değeri düşük olanların da sık sık tüketmesi gereken bir meyvedir. Böğürtlen den o kadar bahsettik biraz da böğürtlenin kaç kalori olduğundan bahsedelim. 

Böğürtlen Kaç Kalori 
  • 1 porsiyon (150 gram) böğürtlen yaklaşık 45 (kcal) kaloridir.
  • 1 su bardağı ( 200 ml lik) 160 gram böğürtlen çayında yaklaşık 49 (kcal) kalori vardır.
  • 1/2 su bardağı (80 gram) böğürtlen yaklaşık 24.5 (kcal) kaloridir
  • 1 orta boy kase (225 gram) böğürtlen ortalama 68 (kcal) kaloridir.
  • 1 tane böğürtlen (1 gram ) böğürtlen 0.3 (kcal) kaloridir. 
  • 10 adet  böğürtlen(10 gram) 3 (kcal) kalori vardır. 
  • 25 gram böğürtlen yaklaşık 7,5 (kcal) kaloridir.
Böğürtlen Faydaları 

Böğürtlenin kalorisi düşük ama C vitamini bakımında oldukça zengin. İyi bir antioksidandır. Yüksek tansiyon şikayeti olanların, tansiyon düşürmeye yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyon şikayeti olanlar idrar sökücü özelliği vardır. Kalori değeri düşük olduğunda diyet yapanlar için vazgeçilmez bir meyvedir. Olmamış kırmızı halde olan böğürtlenin ishal kesme özelliği vardır.
]]>
Kuru Böğürtlen https://www.bogurtlen.gen.tr/kuru-bogurtlen.html Tue, 13 Nov 2018 16:49:38 +0000 Kuru Böğürtlen, böğürtlenin her yöreye göre farklı isimleri vardır. Bunlar; karamık, tilki üzümü olarak adlandırılır. Böğürtlen genellikle bahçe kenarları çevrilen çit diplerinde, yol kenarların ve dere ken Kuru Böğürtlen, böğürtlenin her yöreye göre farklı isimleri vardır. Bunlar; karamık, tilki üzümü olarak adlandırılır. Böğürtlen genellikle bahçe kenarları çevrilen çit diplerinde, yol kenarların ve dere kenarlarında büyüyen dikenli bir bitkidir. Böğürtlen ilk bakış da ahududuya benzer ama ondan biraz küçük ve yuvarlak. Böğürtlen bahar mevsiminde kırmızı meyve görünümde olur ve ham hali öyledir. Yaz mevsimi de kırmızı olan böğürtlenin rengi siyaha dönüşerek olgunlaşmaya başlar. Yaş böğürtlenin bir çok faydası olduğu kadar, böğürtlen kurusunun da bir o kadar var.

Kuru Böğürtlen Faydaları
  • Halk arasında böğürtlen kurusu genelde çay olarak tüketilir. Böğürtlen kurusu çayını düzenlik olarak günde bir bardak içtiğiniz takdir de vücutta kanı temizler ve kanda oluşan mikroplar da kurtulmasına yardımcı olur.
  • Böğürtlen çay olarak tüketildiğinde ayrıca sinir, gerginlik, ve stres gibi durumda sakinleştirici özelliği vardır. 
  • Kış ayların da böğürtlen kurusunun çayı ve kurusu bol bol tüketildiği takdir de grip olma riski ortadan kalkar. 
  • Böğürtlen kurusunun diğer bir faydası ise, tok tutma özelliğine sahip olduğunda diyet yapanlar ara öğünlerde veya aniden acıkma hissini geçirmek için bir avuç dolusu böğürtlen kurusu yiyebilirler.
  • Böğürtlen kurusu cilt bakımında da yer almakta. Böğürtlen kurusunu süt ile püre haline getirilerek cildin; temizlenmesine daha canlı ve ferah bir görünüme kavuşmasına ve en önemlisi yaşlanmayı geciktirmekte.
  • Böğürtlen kurusunda günde bir havuç tüketildiğinde doğal yollardan enerji kazanmasını sağlar. 
  • Ağız kokusu şikayeti olanlar sabah kahvaltında sonra 4-5 adet böğürtlen kurusu tüketmelerinde fayda vardır. Böğürtlen kurusunun aroması sayesinde gün için ağız kokusu yaşamazlar.
Kuru Böğürtlen Nasıl Tüketilir

Böğürtlen kurusunu akşamları yediğiniz çerezlerin içine atıp tüketebilirsiniz. Eğer böğürtleni kuru halde yiyemiyorsanız çay olarak tüketebilirsiniz. Böğürtlen çayını ilk kez içecekler tadına alışamaz veya tadını yadırgar ise içerisine bal ve limon koyarak tüketebilir. Böğürtlen kurusunu,kuru meyveli kek ve pasta yaptığınızda kullanabilirsiniz. Keke hafif ekşimsi tat verir. Böğürtlen kurusunu püre yaparak sütlü tatlıların üzerine jole veya marmelatda yapabilirsiniz.
]]>
Böğürtlen Budaması https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-budamasi.html Tue, 13 Nov 2018 23:39:17 +0000 Böğürtlen Budaması; Böğürtlenler, Türkiye'nin her bölgesinde yetişebilen bitki türlerinden biridir. Böğürtlen, vitamin ve mineraller açısından zengin bir özelliğe sahip bir bitkidir. Böğürtlen çöl iklimi gibi fazla Böğürtlen Budaması; Böğürtlenler, Türkiye'nin her bölgesinde yetişebilen bitki türlerinden biridir. Böğürtlen, vitamin ve mineraller açısından zengin bir özelliğe sahip bir bitkidir. Böğürtlen çöl iklimi gibi fazla kurak alanlar dışında bütün iklimlere uyum sağlayabilen fakat kuzey yarım küreye hitap eden bitkidir. Böğürtlen sıcak iklim meyvesi olma özelliği ile soğuğa karşı dayanıksız meyvedir. Böğürtlen olgunlaşma sırasında kuru havaları sevmeyen bitki olarak ta bilinir.

Budama; Böğürtlen ekiminde en önemli işlemlerden biride budama işlemidir. Böğürtlenler de budama üç aşamada yapılmaktadır;
  • yaz mevsimi dalın tepesinden alma
  • meyve veren dalların kesilmesi
  • kış budaması
Yaz Mevsimi Dalın Tepesinden Alma;  Dik büyüyen böğürtlenler de dallar 60-75 cm'yi bulunca özellikle, havalar ısındığında yazın dalların tepesinden bir miktar budama yapılabilir.

Meyve Veren Dalların Kesilmesi; Böğürtlenler de toprak altı organları çok yıllık, taç kısımları 2 yıllıktır. Dikenli bir yapıya sahiptirler. Birinci yıl dallar olgunlaşır, ikinci yıl meyve verdikten sonra kururlar. Dallar meyve verdikten sonra kesilmesi uygundur. Bu işlem hemen hasattan sonra yapılacağı gibi, dinlenme döneminde yapılabilir.

Kış Budaması; Kışın bitimi  veya ilkbaharın başlarında budama yapılır. Dik büyüyen böğürtlenler de  zayıf olan ve yere yakın olan dallar kesilir. Böğürtlenler yere yakın çalılıklar olduğundan bu tiplerde budama kısa kuvvetli dal ile uzun ve sağlam meyve dalları elde edilecek şekilde yapılır.
İki yada daha fazla yaşı olan böğürtlenler de budama hasat mevsimi sonu meyve vermiş dallar toprağa yakın seviyeden kesilip tellerden temizlenir. Ondan sonra yapılacak iş yeni filiz veren dalları tellere bağlamaktır.
]]>
Aşılı Böğürtlen https://www.bogurtlen.gen.tr/asili-bogurtlen.html Wed, 14 Nov 2018 18:49:41 +0000 Aşılı böğürtlen, Aşılı böğürtlen hemen hemen herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Yabani böğürtlenin çalı halinde olması ve meyve toplarken zorluklar yaşanması aşılı böğürtlende olmayan bir durumdur. Aşıl Aşılı böğürtlen, Aşılı böğürtlen hemen hemen herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Yabani böğürtlenin çalı halinde olması ve meyve toplarken zorluklar yaşanması aşılı böğürtlende olmayan bir durumdur. Aşılı böğürtlen hemen hemen her bahçede yetiştirilebilen bir meyvedir.sulu yerleri sever. Hızlı bir şekilde gelişir ve çabuk meyve verir. Böğürtlen beyaz çiçekleri olan ve çiçeklerini yaz aylarında açan dikenli bir bitkidir. Kolayca bulunabilen dikenli ve çalı görünümlü bir bitkidir. Bu bitkinin aşılama işleminden geçmesi bitkinin daha dikensiz ve meyvesinin daha büyük olmasını sağlar. Böğürtlenlerin meyvesi çileğe benzeyen bir görünümdedir. Oldukça sulu meyvesi vardır. Böğürtlen meyvesi tatlıdır ve bol miktarda C vitamini içerir. Özellikle çocukların sevdiği harika bir tada sahiptir. pastalarda da aroma olarak veya süslemelerde sık sık kullanılır. Bir çok kişinin severek yediği aşılı böğürtlen reçel olarak hazırlanabilir. Bu şekilde dayanıklığını arttırarak kışında bu lezzeti tatmış olursunuz. Böğürtlen dalından koptuktan sonra çok kısa bir dayanma süresi vardır. Çok çabuk bozulan bir meyvedir. Onun için çoğu zaman dalından kopararak yemek çok daha büyük lezzet verir. Dalından kopararak yeme fırsatı bulamayanlar manavda rahatlıkla aşılı böğürtlen bulabilirler.

Aşılı böğürtlen faydaları:
  • Vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. 
  • İyi bir antioksidan kaynağıdır. Vücudun genel sağlığına iyi gelir. 
  • Tansiyonu düşürür. Hipertansiyona sahip kişilerin aşılı böğürtlen tüketmesi önerilir.
  • Bedeni güçlendirir. Vücuda enerji verir.
  • Kadınlarda görülen beyaz akıntıları kesmeye yardımcı olur. Adet döneminde yaşanan sıkıntıları giderir.
  • Aşılı böğürtlen idrar söktürücüdür ve idrardaki tutukluğu giderir. 
  • Bağırsakların daha hızlı çalışmasına fayda sağlar. kabızlığa iyi gelir. 
  • Olgunlaşmamış böğürtlenin ishal kesici özelliği vardır 
  • Böğürtlen kişinin görüş yeteneğini arttırır. gözleri kuvvetlendirir.
  • Vücuttaki ödemi alır. Ayaklardaki şişkinliği azaltır. 
  • Basura iyi gelir.
]]>
Hamilelikte Böğürtlen Yemek https://www.bogurtlen.gen.tr/hamilelikte-bogurtlen-yemek.html Wed, 14 Nov 2018 21:18:02 +0000 Hamilelikte böğürtlen yemek, oldukça yararlıdır. İçerdiği folik asit kaynağı, hücre ve dokularının optimum büyümesine katkıda bulunmakta ve hamilelerde doğum riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Folat tüm yaş grup Hamilelikte böğürtlen yemek, oldukça yararlıdır. İçerdiği folik asit kaynağı, hücre ve dokularının optimum büyümesine katkıda bulunmakta ve hamilelerde doğum riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Folat tüm yaş grupları için hücre işleyişinin daha iyi olması için gerekli kritik bir besindir. C vitamini ve diğer antioksidanlar kemikleri güçlendirmektedir. Hamilelikte böğürtlen yemek; bebek bekleyen anne için kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor gibi temel minerallerin varlığı ile hastalıklara karşı mücadelesini arttırmakta, anne adayını daha güçlü hale getirmektedir. Ayrıca hamilelik sırasında hızlı bir atıştırmalık olarak böğürtlen yemek çok sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte böğürtlen yemek kilo aldırır mı;

Böğürtlen kalorisi düşük olmasına rağmen besin değerleri oldukça yüksek olduğu için anne adayına kilo aldırmamaktadır. Bir bardak taze böğürtlende sadece 62 kalori bulunmaktadır. Tüketilen böğürtlen aynı zamanda tokluk hissi vermektedir. Bir fincan böğürtlen yaklaşık 7 gram lif ve 30,2 miligram C vitamini içermektedir. Düşük sodyum içermesi sebebiyle böğürtlen, tuz kısıtlaması yapan hamileler için de mükemmel bir seçenek haline gelmektedir.

Hamilelikte böğürtlen yemenin faydaları;

Güçlü kemik yapısını sağlamak için düzenli olarak böğürtlen tüketimi önerilmektedir. Taze olarak böğürtlen yemek anne adaylarının kemik sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum, K vitamini, çinko, manganez, fosfor, demir ve magnezyumu bulundurmaktadır. K vitamini tüketimi kalsiyumun kemikler tarafından emilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kalsiyumun yeterli miktarda alınması ise sağlıklı kemik yapısını sağlamaktadır. Aynı zamanda bebeğin kemik yapısının sağlıklı olması için çok büyük destek sağlamaktadır.

Hamilelikte böğürtlen yemek; çeşitli şekillerde vücudu korumayı sağlayan bol miktarda güçlü antioksidan içermektedir. Fenolik asitler, flavonoidler ve flavonaller özellikle böğürtlenin içerisinde bulunan antioksidan bileşenlerinin bazılarıdır. Böylece böğürtlen zararlı serbest radikallere karşı rahatlıkla savaşabilmektedir.

Böğürtlen günlük lif içeriğinin önerilen miktarını barındırmaktadır. Bu sebeple hamilelikte böğürtlen yemek gün içinde tüketilmesi durumunda bağırsak düzenliliğine yardımcı olarak sağlıklı olarak sindirimi desteklemektedir. Hamilelik sırasında yaşanan bağırsakta düzensizlikler, kabızlık, hazımsızlık gibi problemleri azaltmak için oldukça etkili bir besindir.

Böğürtlen ona koyu rengini veren antosiyaninler bakımından oldukça zengindir. Bu antosiyaninler antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerle savaşıp inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Böylece kalp hastalıklarından korunmayı sağlayan böğürtlen, vitamin C açısından da oldukça güçlü bir meyvedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile hamilelik döneminde anne adaylarını ve bebeği tüm hastalıklardan korumuş olur.
]]>
Ahududu Ve Böğürtlen Arasindaki Fark https://www.bogurtlen.gen.tr/ahududu-ve-bogurtlen-arasindaki-fark.html Wed, 14 Nov 2018 23:42:06 +0000 Ahududu Ve Böğürtlen Arasındaki Fark; ayrıntılı olarak değerlendirildiğinde daha iyi anlaşılabilir."Böğürtlen" ve "Ahududu"nun farkları olsa da benzer yanlarının olması hasebiyle bu iki meyve çok karıştırılmaktadır. Ha Ahududu Ve Böğürtlen Arasındaki Fark; ayrıntılı olarak değerlendirildiğinde daha iyi anlaşılabilir."Böğürtlen" ve "Ahududu"nun farkları olsa da benzer yanlarının olması hasebiyle bu iki meyve çok karıştırılmaktadır. Halk arasında daha çok böğürtlen olarak geçen "Rubus Fruticocus"un yöreye göre diken dutu, yabani üzüm, karamama gibi isimleri vardır. Latince ismi "Rubus İdaeus" olan ahududu ise halk arasında dağ çileği, ağaç çileği gibi isimleriyle de anılmaktadır. 

Yapısı ve  Faydaları 
Kanı temizleyen, ağrı kesici etkisi olan, idrar söktürücü özelliği olan böğürtlen ve ahududunun en önemli faydası kandaki şeker  oranını düşürmeleridir. Mineral yönünden zengin olan her iki meyvede de A, C, E, K ve P vitaminleri bulunmaktadır.

Yetişme Alanları
Her iki meyve de daha çok Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde, fundalık ve çalılık gibi alanlarda yetişir. Bunun yanı sıra bahçe ve ormanlık alanlarda da karşılaşabileceğiniz bitkilerdir. Yaz aylarında açan bu bitkilerin çiçekleri pembe veya beyaz renktedir. 
Yetişme alanı bakımından böğürtlenin habitat alanı daha geniştir. Ahududu böğürtlen kadar dayanıklı değildir ve her yerde kolay kolay yetişmez.
Tozu seven böğürtleni yol kenarlarında görebiliyorken nemli ortamlarda yetişen ahududu özel bakım gerektiren alanlarda yetişmektedir. 

Şekil ve Görünümleri
  • Her iki meyvenin bitkisinde diken bulunur ve böğürtlene bu yüzden  "Diken Dutu" ismi de verilmiştir. Çalılık şeklinde ve çilek bitkisine benzeyen görüntüleri olması bu meyvelerin karıştırılmasının bir başka sebebidir.
  • Bitkinin gelişim sürecine bağlı olarak meyvesi farklı renklerde  olabilen böğürtlen ve ahududu meyveleri başlarda yeşil renkte olsalar da daha sonra kırmızı ve gelişimini tamamladıklarında siyah renkte olur. Yalnız bu iki meyvenin en önemli farklarından biri böğürtlen meyvesinin rengi koyu mavi, lacivert veya  patlıcan morunu andıran bir renkte de olabilmesidir.
  • Ahududu şekil olarak çileğe benzer ve bu yüzden dağ çileği ismi ile de anılırken böğürtlenin şekli ahududuya göre daha yuvarlaktır. 
  • Boy ve ebat olarak böğürtlenin meyvesi daha büyüktür. Gelişimini tamamlayan böğürtlen meyvesi çilek kadar büyük olabiliyorken ahududu en fazla fasulye tanesi kadar olabilmektedir.
En Önemli Farkları

Ahududu ve böğürtlenin arasındaki fark; en önemli olanı böğürtlen doğada kendiliğinden yetişen bir bitki iken ahududunun böğürtlenin kültürlenmiş türü olmasıdır.
Tatları; Bir başka farkları da tatlarıdır. Ahududu böğürtlene nazaran daha tatlıdır. Böğürtlenin tadında mayhoşluk bulunur. 
Kullanım Alanları; Hem böğürtlen hem de ahududu meyve olarak yenilir. Böğürtlenin daha çok reçeli yapılıyorken frambuaz ismiyle de anılan ahududu pastalarda kullanılabilmektedir. 
]]>
Böğürtlen Reçelli Pasta https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-recelli-pasta.html Thu, 15 Nov 2018 13:30:22 +0000 Böğürtlen reçelli pasta; hafif lezzetleri seven herkesin beğeni ile yiyebileceği bir pasta çeşididir. Ben evde yapılan pastaları daha lezzetli buluyorum. Bu yüzden genellikle tüm pastaları hatta bazen doğum günü pastaları Böğürtlen reçelli pasta; hafif lezzetleri seven herkesin beğeni ile yiyebileceği bir pasta çeşididir. Ben evde yapılan pastaları daha lezzetli buluyorum. Bu yüzden genellikle tüm pastaları hatta bazen doğum günü pastalarını da değişik figürlerde kendim yapmaya özen gösteriyorum. Özellikle çocuklu bayanlar için çok güzel bir aktivite olur. Çocuklar anneleri ile mutfakta bir şeyler yapmayı çok severler. Eğer sizin çocuklarınızın da bu tür heyecanları varsa bunu güzel fırsatlara çevirebilirsiniz. Böylece mutfakta birbirinden güzel meyveli pastalar yapabilirsiniz. Pandispanya keki ser olduğu için ben keki ıslatırken süt yerine genellikle reçelli su kullanmayı tercih ediyorum. Böylece kek daha lezzetli oluyor. Böğürtlenli reçelli pastayı figürlü olarak yapmak isterseniz bu tariften istifade edebilirsiniz. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Böğürtlenli reçelli pasta için gerekli malzemeler:
  • 1 adet  sade pandispanya keki,
  • 1 çay bardağı böğürtlen reçeli,
  • 2 yemek kaşığı soğuk su ya da süt,
Kreması için;
  • 2,5 su bardağı soğuk süt,
  • 1 paket vanilyalı puding,
  • 1 paket sade krem şanti,
  • 1 su bardağı soğuk süt.
Üzeri için;
  • Böğürtlen reçelinin meyveleri,
  • 1 yemek kaşığı çakıl taşı ya da bonibon.
Hazırlanışı: Böğürtlen reçelli pastanın yapımı oldukça kolaydır. Pasta yapımına başlamadan evvel 1 su bardağı soğuk süt ile krem şantiyi mikser kullanarak 5 dakika çırpın ve buzdolabına kaldırın.
Diğer taraftan vanilyalı pudingi pişirin ve soğuması için biraz bekleyin. Pandispanya kekini kabından çıkartın ve 2 adet büyük D harfi elde edecek şekilde tam ortadan ikiye bölün. ve üst kısımlarını bir kenara ayırın. Kalan alt kısımlarını reçelli su ile ıslatmanız gerekir. Bunun için böğürtlen reçeli ile suru karıştırın ve kekin üzerine bir miktar yayın. Uygun gördüğünüz bir tepsinin içerisine soğuyan vanilyalı pudingden bir miktar dökerek yayın. Üzerine düz tarafı dışarıya gelecek şekilde keki yerleştirin. Aynı işlemi diğer alt parçaya da uygulayın ve onu da diğer kekin yanına yine düz kısmı dışarıda kalacak şekilde koyun. Üzerine vanilyalı pudingin tamamını dökün ve yayın.kekin kalan üst parçalarını da reçelli su ile ıslatıp üstlerine yerleştirin. İçerisindeki krema katılaşana kadar bekleyin ve daha sonra üzerine ve kenarlarına krem şantiye tamamen sürün. Elde ettiğiniz kelebek pastanın üzerini renkli şekerlemeler ile süsleyip üzerine de biraz böğürtlen reçelinin sıvı kısmından gezdirin. Böğürtlen reçelli pasta hazır. Arzu ederseniz orta kısmında kullanılacak kremayı evde de hazırlayabilirsiniz. Şimdiden herkese kolay gelsin.
]]>
Böğürtlen Meyvesi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-meyvesi.html Thu, 15 Nov 2018 13:52:59 +0000 Böğürtlen Meyvesi, gülgiller ailesinden olan bitki türleri içerisinde yer alan kırmızı tonlarında küçük taneli, senelik otsu türden çalı görünümünde bitkisi olan meyvedir. Bu meyvenin her yörede kendine özgü isimleri mev Böğürtlen Meyvesi, gülgiller ailesinden olan bitki türleri içerisinde yer alan kırmızı tonlarında küçük taneli, senelik otsu türden çalı görünümünde bitkisi olan meyvedir. Bu meyvenin her yörede kendine özgü isimleri mevcuttur. Sarmaşık gibi dalları olan bu bitkinin kendine has dikenleri mevcuttur. Yeşil renkte yoğun yaprakları ve üzüm salkımı gibi şekli sayesinde bu bitkinin meyveleri zarar görmeyerek olgunlaşmaktadır. Meyve rengi henüz yeni yetiştiğinde yeşildir. Bu meyve türü olgunlaştıkça kırmızı renge dönüşerek en son aşamada siyah renge sahip olabilmektedir. Bu meyve, dalından koparıldıktan sonra dayanıksız olduğu için raf ömrü kısadır. Böğürtlen meyvesinin tadı ekşi bir özelliğe sahip olmasıyla birlikte aşırı olgunlaşan meyvelerinin tadı ise şeker miktarı daha fazla yapıya sahiptir. 

Böğürtlen meyvesinin çiçeklenme dönemi genellikle mayıs ayında başlamaktadır. Ağustos ayına yaklaştıkça bu meyveler olgunlaşarak iştahları kabartan görünümüyle sevilen meyveler arasında yer alacaktır. Her iklim tipine uyum sağlayan bu meyvenin yetiştirilmesi için ille de uygun bir ortam aranmasına gerek yoktur. Saksı da dahi gerekli bakım yapılarak yetiştirilmesi uygundur. Doğal ortamında verimli toprak türünün ve su olanaklarının iyileştirilmesi ile meyvenin kalitesi ve ebatları gelişim gösterecektir. Doğada genellikle kendiliğinden yetişen böğürtlen meyvesi içerdiği mineral ve vitaminler bakımından oldukça kıymetli bir besin maddesidir. Yabani olarak doğada yetişen böğürtlen meyvesi aşılı olarak da tarım alanlarında yetiştirilebilmektedir. Böğürtlen meyvesinin reçeli, çayı ve meyve suyu da yapılabilmektedir. Ayrıca pastacılık süslemelerinde ve krema aroması olarak kullanılan en değerli meyve grubundadır. Gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra çeşitli bakım ürünlerinin içerisinde de yer almaktadır. Bunlar, vücut bakım krem ve losyonları, şampuan, sabun ve çeşitli bakım spreyleri olarak kullanılmaktadır.

Böğürtlen meyvesi faydaları

Böğürtlen meyvesinin yaprak ve kökleri de dahil olmak üzere sağlık açısından birçok faydası vardır. Vücudun gerekli vitaminleri almasında yardımcı olur. Dil, diş eti hastalıkları ve ağız yaralarını iyileştirici etkiye sahiptir. Boğaz iltihaplarını söktürücü özelliğiyle değerli bitki meyveleri arasındadır. İdrar yollarını, sindirim sistemini ve bağırsak tıkanıklığını düzenler. Kan şekerini dengeleyici bir vasfa sahip olmasıyla damar yollarının kan akışını ve temizliğini düzenleyici görevi üstlenmektedir. Ayaklarda oluşan şişkinliği azaltır. Kadınların üreme organlarında meydana gelen beyaz akıntıyı keser. Sindirim sistemini kolaylaştırır. Basura iyi gelerek kabızlığı önler. Kolon kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Antioksidan oranının yüksek olması ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Damar yollarının sertliğini düzenleyerek kan akışını hızlandırır. İçerisindeki potasyum miktarının zengin olması sebebiyle tansiyonu dengede tutar. İçeriğindeki vitamin sayesinde yaşlanma karşıtı görevi de vardır. Bu meyve yenildiğinde stresi azaltarak mutluluk hormonlarının artışına katkı sağlar.

]]>
Böğürtlen Bahçesi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-bahcesi.html Fri, 16 Nov 2018 06:06:41 +0000 Böğürtlen Bahçesi, her iklim ve toprak türüne uyum sağlayan sarmaşık yapılı çalı tipi bitki çeşitleri arasında yer alan kırmızı ve siyah renkli üzüm salkımı gibi meyvelere sahip olan bahçedir. Böğürtlen bitkisi doğa Böğürtlen Bahçesi, her iklim ve toprak türüne uyum sağlayan sarmaşık yapılı çalı tipi bitki çeşitleri arasında yer alan kırmızı ve siyah renkli üzüm salkımı gibi meyvelere sahip olan bahçedir. Böğürtlen bitkisi doğal ortamında kendiliğinden yetişebildiği gibi aşılı olarak da böğürtlen bahçesi olarak yetiştirilebilmektedir. Böğürtlen bahçesinde bu bitki Mayıs ayında çiçek açarak Ağustos ayına gelindiğinde meyveleri olgunlaşmaktadır. Ekşi bir tada sahip olan böğürtlen aşırı olgunlaştığında daha tatlı olabilmektedir. Gerekli bahçe bakımlarının yapılmasıyla böğürtlen üretimi kaliteli bir şekilde artış gösterebilir. Böğürtlen bahçesinde bu bitkinin çiçeklenme dönemi öncesinde ve meyvelerinin toplandıktan sonraki mevsimde budama yapılması sağlıklı gelişimine katkı sağlar. Dikimi aşamasında fidanın kök ve saçakları kısaltılır. Bu şekilde dikildiğinde ve düzenli sulama yapıldığında daha atak olarak yetişmektedir. Böğürtlen bahçesinin bulunduğu alandaki toprak sürekli çapa yöntemiyle nefes aldırılmalıdır. Bu bitki gelişim gösterdikçe yan dal budama yapılması sağlam, kalın gövde oluşumu için önemlidir. Ayrıca, böğürtlen bahçesinde zararlı haşerelerden kurtulmak amacıyla zirai ilaçlamaların yapılması fayda sağlayacaktır. Birçok türe sahip olan böğürtlenin farklı isimleri de mevcuttur. Diken çileği, kedi dutu, yabani böğürtlen, yabani üzüm gibi adlarla tanınmaktadır. 

Böğürtlen bahçesi için düzenleme yapılırken hangi türden böğürtlen yetiştirileceği hakkında bilgi edilerek önceden belirlemek gerekir. Bu bahçelerde organik ürünlerin sertifikalarının olması da önem teşkil etmektedir. Modern tarımda teknolojinin ve eğitim düzeyinin gelişmesiyle oldukça değerli böğürtlen bahçeleri peyzajı yapılabilmektedir. Böğürtlen organik asit bakımından zengin olan bir meyve türü olduğu için bahçelerde yerini önemle koruyan bir bitki türüdür. Hoş bir görüntü oluşturması ile bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Böğürtlen bahçesi tasarımında asma metodunun uygulanması ile böğürtlenin çıtalara sarılarak uzaması verimli olmasına etken olacaktır. Bahçede yetiştirilen böğürtlen dalının bir kısmı toprağa dikildiğinde diğer yandan dallanarak yatay bir şekilde dallanıp budaklanarak bahçenin her yanını kaplamaktadır.

Böğürtlen bahçesi bakımı

Sağlıklı ve güzel görünümlü bir böğürtlen bahçesi yetiştirmek isteniliyorsa öncelikle bu bitkinin çevresinde ve köklerine sarılı olan yabani otların temizlenmesi gerekir. Diğer yandan böğürtlen alanındaki toprağa düzenli aralıklarla çapa yapılarak nefes alımını kolaylaştırmak gerekir. Böğürtlen bahçesindeki kaba taşlar toplanarak kuruyan böğürtlen dalları bağ makasıyla kesilerek fuzuli yoğunluğu ortadan kaldırılmalıdır. Çürümeye yüz tutmuş yapraklardan arındırılmalıdır. Bu tür bahçelerin bakımının sıklıkla yapılması böğürtlen bitkisinin yerde dağılımını da kolaylaştıracaktır.
]]>
Böğürtlen Yağı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-yagi.html Sat, 17 Nov 2018 06:05:50 +0000 Böğürtlen Yağı; böğürtlenin her yöreye göre farklı isimleri vardır. Bunlar; mormorik, diken çileği, karamama, kedi dutu, yabani üzüm, diken dudu olarak adlandırılır. Böğürtlen her bölge yetişen ve özellikle  bahçe k Böğürtlen Yağı; böğürtlenin her yöreye göre farklı isimleri vardır. Bunlar; mormorik, diken çileği, karamama, kedi dutu, yabani üzüm, diken dudu olarak adlandırılır. Böğürtlen her bölge yetişen ve özellikle  bahçe kenarları çevrilen çit diplerinde, yol kenarların ve dere kenarlarında büyüyen dikenli bir bitkidir. Böğürtlen ilk bakışta ahududuya benzer ama ondan biraz küçük ve yuvarlak. Böğürtlen bahar mevsiminde kırmızı meyve görünümde olur ve ham hali öyledir. Yaz mevsimi de kırmızı olan böğürtlenin rengi siyaha dönüşerek olgunlaşmaya başlar. Böğürtlen meyvesinin, sağlık için bir çok faydası bulunmakta. Böğürtlenin içeriğinde organik asitler, mineraller ve bol vitamin bulunmakta. Bu yüzden böğürtlenin meyvesinin, kurusunu, sirkesini ve böğürtlen yağı üretilmekte. Özellikle böğürtlen yağı sık sık kullanılmakta. Böğürtlen yağının kendine has özgü yapısı sayesinde raf ömrü oldukça uzundur.

Böğürtlen Yağı Faydaları ve Kullanımı 

Böğürtlen Yağının Saç ve Cilt Faydaları ve Kullanımı; Böğürtlen yağı eskiden beri bilenen en önemli özelliği vücudun daima gereksinim duyduğu C vitaminin bol olmasıdır. Böğürtlen yağı, cildin daima ihtiyaç duyduğu parlaklığı esnekliği ve gençliği vermeye yardımcı olur.Bunun için yapmanız gereken her akşam bir pamuk ile  cilde uygulamak. Cildin kollajen özelliğinin bozulması ve incelmesi sonucu oluşan kırışıkları önler. Kış aylarında kuruyan cilde, kaşıntılı, deri soyulması  ya da egzama gibi cilt rahatsızlıklarını önler. Her gün yapılan makyajların günün sonunda cilt de temizlenmesine sağlar. Böğürtlen yağının cilt temizliğinde küçük bir kabın içine böğürtlen yağı ve biraz da süt ilave ederek günlük taze olarak cildi temizlemesi yeterli olacaktır. Böğürtlen yağı, içerisinde antioksidan yönünden bol olduğundan doğal güneş koruyucu olarak kullanılabilir. Böğürtlen yağı, saç boyası yüzünden yıpranmış saçlara, cansız, kuru ve cılız saçları tamir etmek için kullanır. Böğürtlen yağını saça iki şekilde kullanabiliriz. Birincisi Böğürtlen yağında 4-5 damla şampuanın içine atarak kullanılır diğeri ise 3 yemek kaşığı böğürtlen yağı ve 2 yemek kaşığı argan yağını banyodan 2 saat öce saça sürüp bekleterek. 

Böğürtlen Yağı Boğaz Ağrılarına Faydaları ve Kullanımı; Özellikle kış aylarında sık sık şikayetçi olduğumuz boğaz ağrısına böğürtlen yağı iyi gelmekte. Boğaz enfeksiyonun, boğazı yumuşatır en kısa sürede iyileştirir. Sıcak limon suyun içine  1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı böğürtlen yağını karıştırıp akşamları 1 bardak içmeniz faydalı ocaktır. Bu karışımı sık sık tükettiğiniz taktirde boğaz ağrısı şikayetinde kurtulacaksınız.

]]>
Böğürtlen Yaprağı Çayı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-yapragi-cayi.html Sat, 17 Nov 2018 08:39:01 +0000 Böğürtlen Yaprağı Çayı, gülgiller ailesine mensup bitki türlerinden olan çalı yapılı sarmaşık halindeki meyvenin yaprağının demleme veya kaynatılmasıyla elde edilen çaydır. Her türlü iklim ve doğa şartlarına uyum sa Böğürtlen Yaprağı Çayı, gülgiller ailesine mensup bitki türlerinden olan çalı yapılı sarmaşık halindeki meyvenin yaprağının demleme veya kaynatılmasıyla elde edilen çaydır. Her türlü iklim ve doğa şartlarına uyum sağlayan bu bitki ormanlık alanlarda, yol ve dere kenarlarında ve fundalık alanlar gibi her yerde kolaylıkla yetişmektedir. Farklı adlarla da tanınan böğürtlen yaprağı ve dalı dikenli bir yapıya sahip olup yaprakları kadifemsi bir haldedir. Yabani olarak doğada kendiliğinden yetişmesinin yanı sıra aşılı elde edilen türleri de bulunmaktadır. Böğürtlen bitkisinde tohum oluşumu düşük olmasına karşın dalların yere kök salmasıyla üremesi mümkündür. Bu tür bitkilerin yaprak şekilleri farklılık gösterse de içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde has özünü korumaktadır. Yağışın ve sulama olanaklarının fazla olduğu tarım veya doğal yetişme alanlarında böğürtlen yaprakları iri yapıda gelişim göstermektedir. 

Böğürtlen yaprağı çayı, üzüm salkımı şeklindeki meyveleri ile bütünleşerek kaynatıldığında sağlık bakımından oldukça faydalı bir içecek elde edilmiş olur. Böğürtlen yaprağı çayının vücut için yarar sağlayacak birçok özelliği vardır. Bu açıdan her derde deva şifa kaynağı olarak aktarlarda yerini almaktadır. Böğürtlen yaprağı çayı taze yapraklardan demleme veya kaynatılma usulleriyle yapılabildiği gibi bu yaprakların kurutulmasıyla da her mevsim tüketilebilen bir çay özelliğine sahiptir.

Böğürtlen yaprağı çayı faydaları

Böğürtlen yaprağının içerisindeki vitamin ve yüksek derecedeki antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliğe sahip olması ile fayda yönünden olumlu etkisi olan bir bitki çayıdır. Taze veya kurutulmuş böğürtlen yapraklarının üzerinde yer edinmiş tozların sudan geçirilerek yıkanması ile vitamin etkisi daha da artacaktır. Bu yaprakların genellikle demleme yöntemiyle çay yapılması önerilmektedir. Bu şekilde içerisinde barındırdığı yararlı maddelerin kaybından da taviz vermemiş olacaktır. Böğürtlen yaprağından yapılan çay içerisine şeker eklenmeden tüketilmesi uygundur. Ayrıca bu çay içerisine limon ile de ayrı bir tat kazandırmak mümkündür. Ağız içerisinde oluşan yara ve iltihapları iyileştirmek için bu çayın düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. İdrar söktürücü etkisiyle önemli bir konumdadır. Kilo vermek için böğürtlen yaprağı çayı ideal bir seçenektir. Tansiyonu dengeler. Göz sağlığı için olumlu etki yaratır. Mesanede oluşan taş ve kumları düşürür. Yorgunluk ve halsizlik için tercih edilebilecek içecekler arasındadır. Sıcak tüketimi ile grip ile mücadele edebilen bir çaydır. Tıkanık üst solunum yollarını açarak rahat nefes alınıp verilmesini sağlar. Kanı temizleyerek sert damarları yumuşatır. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Böğürtlen yaprağı çayı nasıl hazırlanır

Bir bardak böğürtlen çayı yaprağı içeceği için bir tatlı kaşığı ufalanmış kuru yaprak veya üç adet taze yaprak yeterli olacaktır. Bunun için bir bardak kaynatılmış su içerisine böğürtlen yaprağı eklenip üzeri kapatılarak yaklaşık beş dakika demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonra yaprağı süzgeç yardımıyla süzülerek hazırlanmış olan çay afiyetle tüketilir.
]]>
Böğürtlen Fidesi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-fidesi.html Sat, 17 Nov 2018 21:27:47 +0000 Böğürtlen fidesi, böğürtlen meyvesini yetiştirmek için kullanılır. Böğürtlen fidesinin değişik iklim şartlarına kolay adapte olma özelliği bulunur. Sıcaklık ve kuraklığa dayanıklıdır. Ancak kış ve ilkbahar donları Böğürtlen fidesi, böğürtlen meyvesini yetiştirmek için kullanılır. Böğürtlen fidesinin değişik iklim şartlarına kolay adapte olma özelliği bulunur. Sıcaklık ve kuraklığa dayanıklıdır. Ancak kış ve ilkbahar donlarına daha az dayanır. Genel olarak sıcak iklim bölgelerinde daha iyi sonuç verir. Şeftali yetiştirilen bölgelerde böğürtlen fidesi için rahatlıkla yetiştirilebilir. Böğürtlen fidesi olgunlaşma döneminde kuru havayı sevmez. Normalde soğuk geçen kış aylarında dallar donar ve zarar görürler. Donan dalların yerine köklerden yeni sürgün çıkar ancak o yılın ürünü alınamaz. Bu nedenle don tehlikesi bulunan bölgelerde dondan korunmak için gereken tedbirler mutlaka alınmalıdır. 

Böğürtlen fidesi için gereken toprak koşulları:
Bitki dinlenmiş, derin, geçirgen toprakları sever. Toprağın yeterli besin maddece zengin olması durumunda verim ve kalite bakımından olumlu etkilenir. Standart temel gübreleme iyi yanmış çiftlik gübresi ile ancak bu gübrelemede toprağın verimliliğine göre miktarlar değişir. Böğürtlen fidanı orta ya da orta küçük çalılar halindedir. Toprak derinliği en az 1 metre olmalıdır. Toprak hazırlığında toprak 30-35 cm derinlikte işlenir. Toprak işleme sırasında organik gübrelemenin beraber yapılması iyi olacaktır. 

Böğürtlen fidesi çoğaltma metodları: 
  • Kök sürgünleri kullanılarak
  • Uç daldırma yöntemi ile
  • Yaprak-göz çelikleri kullanılarak
  • Kök çelikleri kullanılarak 
  • Doku kültürü kullanılarak
Böğürtlen fidesi dikimi nasıl yapılmalıdır:
Dikimi yapılacak fideler kuvvetli, kökleri iyi gelişmiş ve hastalıksız olmalıdır. Dikim zamanı gelene kadar serin ve nemli ortamlarda saklanır. Eğer dikim hemen yapılmayacak ise hendeklenmelidir. Gözler canlı ve dolgun olmalı ve buna dikkat edilmelidir. Fideler dikim yapılacak yere çamurlu su dolu kovalarda ve ıslak telis içinde taşınmalıdır. Dikim yapılacak gün olarak kapalı, bulutlu, rüzgar olmayan günler seçilmelidir. Dikilecek böğürtlen fidesinin önce kök tuvaleti yapılmalıdır. Yaralı, kuru ve çok uzun olan kökler kesilmelidir. Dikim yapıldıktan sonra böğürtlen fidesine can suyu verilmelidir. Dikilen fide tepesi 20-30 cm den kesilmelidir.

Böğürtlen fidesi sulaması: 
Böğürtlen fidesi meyvelerinden iyi verim alabilmek amacı ile sulama çok önem kazanır. Sürekli olarak toprak nemi isteyen böğürtlen fidesi, yağışların yetersiz olduğu dönemlerde sulama zorunlu olarak yapılmalıdır. Özellikle hasat zamanında sulama daha fazla yapılmalıdır. Az geçirimli topraklarda fazla su birikir ise köklerde hastalık ve ölüme neden olur. Aşırı sulama en az susuzluk kadar zararlı olabilir. Sulama yöntemi olarak karık, yağmurlama ya da damla sulama kullanılabilir. Bununla birlikte hasat döneminde yağmurlama sulama yöntemi uygun değildir.

]]>
Böğürtlen Üretimi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-uretimi.html Sun, 18 Nov 2018 03:19:03 +0000 Böğürtlen Üretimi, insan sağlığına önemli etkileri olan böğürtlen, içerisinde organik asitler, mineral ve vitaminler barındırır. Özellikle Orta Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde üretimi yaygındır. Böğürtlen vücuttaki za Böğürtlen Üretimi, insan sağlığına önemli etkileri olan böğürtlen, içerisinde organik asitler, mineral ve vitaminler barındırır. Özellikle Orta Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde üretimi yaygındır. Böğürtlen vücuttaki zararlı maddeleri temizler ve antioksidan özelliğine sahiptir. Tansiyonu düşürür, vücudu güçlendirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca olgun böğürtlenler idrar söktürücü özelliğe sahipken ham böğürtlenler ishali azaltmada kullanılır. Böğürtlen ile reçel ve şurup yapılır. Böğürtlen şurubu solunum yolu iltihabı için çok yararlıdır.
Böğürtlen üretimi oldukça kolay bir iştir. Böğürtlenler orta küçüklükte çalılardır ve çok fazla uzamazlar. Böğürtlen sıcak ve kurak iklim şartlarına dayanıklı bir bitkidir. Yalnız kış ve ilkbaharda olan don olaylarına karşı dayanıksızdırlar. Genel olarak sıcak bölgelerde daha verimlidirler. Örneğin kayısı yetiştirilen bölgelerde böğürtlen kolaylıkla yetiştirilebilir. Toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir ancak verim alınması için toprağın yeterli miktarda gübrelenmiş olması gerekmektedir. Toprağın derin ve su tutma kapasitesi yüksek olması gerekmektedir. Böğürtlen dikilirken 1,5-2 metre derine dikilmelidir. 

Böğürtlen üretimi 4 ayrı şekilde yapılır. 

Kök ile fide üretimi: Böğürtlen bitkisinden her yıl sürgünler çıkar. İlkbahar mevsiminde çıkan sürgünler gelişimini tamamlayana kadar büyürler. Sonbaharda yapraklarını döktükten sonra ilkbaharda sökülür ve fide olarak kullanılır. Dalları çiçekli iken kesilir. İyi verim almak için her 4-5 yılda bir dikildiği yer değiştirilmelidir.

Uç dallandırma ile fide üretimi: Dikensiz böğürtlen türlerinin çoğaltımı sırasında çok dikkat edilmesi  gerekmektedir. Dikensiz böğürtlen tipi  uç dallandırma ile  yapılır. Dikensiz böğürtlen türünün devam etmesini istiyorsak sonbaharda fidenin uç kısmının toprağa geri dikilerek köklenmesi gerekmektedir.

Yaprak ve göz çelikleri ile fide üretimi: Dik veya yatay büyüyen böğürtlen türleri  çoğaltılırken yapraklı sürgünlerden alınan yaprak ve göz çelikleri ile üretimi yapılır. Yüksek nem verilerek bu çeliklerin üretimini yapmak mümkündür.

Kök ve çelikleri ile fide üretimi: Böğürtlen kök çelikleri sonbaharda bitki yaprağını döktükten sonra dinlenme döneminde alınırlar. Kök parçaları alındıktan sonra dikim mevsimine kadar nemli kalacak şekilde saklanmalıdır. Dikilecek arazide çelikler 65-85 cm. aralıklarla ve 5-6 cm. arası derinlikte dikilmelidir.

Sulama: Sulama iyi verim alabilmek için en önemli faktörlerden birisidir. Böğürtlen nemli toprağı seven bir bitki olduğundan düzenli olarak sulama yapılması gerekir. Özellikle hasat zamanı ve sıcak günlerde sulama oldukça önemlidir.

]]>
Böğürtlen Bakımı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-bakimi.html Mon, 19 Nov 2018 02:50:15 +0000 Böğürtlen Bakımı, Gülgiller familyasından gelen yabani olarak tarla arasında ve yol kenarlarında oldukça sık gözümüze çarpan bir bitki olan böğürtlen içerisinde bulunan organik asitler, mineral ve vitaminler açısından ol Böğürtlen Bakımı, Gülgiller familyasından gelen yabani olarak tarla arasında ve yol kenarlarında oldukça sık gözümüze çarpan bir bitki olan böğürtlen içerisinde bulunan organik asitler, mineral ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Yaprakları, taze sürgünleri, meyvesi ve nadir de olsa kökleri birçok alanda kullanılan böğürtlen bitkisinin meyvesi reçel, meyve suyu, konservecilik, içki sanayi ve dondurma sanayinde oldukça sık kullanılan üzümsü bir meyvedir.

Çoğunlukla kendiliğinden yetişen böğürtlen bakımının oldukça kolay olmasından dolayı son zamanda bahçelerde ve saksılarda bakımı yapılan bir bitki haline gelmiştir. Bakımı kolay olan bu bitkiyi evde saksıda ve bahçenizde yetiştirebilir ve kendine has aromatik bir tada sahip olan böğürtlen meyvesini afiyetle yiyebilirsiniz. B1, B2, C, E vitaminleri açısından oldukça zengin olan böğürtlen aynı zamanda folik asit, tanen ve şeker içerir. Başta boğaz ağrısı, öksürük, ağız hastalıkları, yüksek ateş ve kolesterol düşürücü etkiye sahip olan bu meyve kuvvet verici ve kanı temizleyici özelliğe de sahiptir.

Böğürtlen bakımı;

Toprak ve iklim isteği, böğürtlen yağmur almayan, yaz mevsimin serin olduğu bölgelerde daha verimli olur. Sıcak iklimlerde bitki gelişimi fazla olmaz ve meyveleri ufak ve çekirdekli olur. Aşırı sıcak yerlerde böğürtlen olgun hale gelmeden yumuşar. Toprak açısından su tutma kapasitesi iyi ve organik madde bakımından zengin olan topraklarda daha iyi yetişen bu bitki için pH değeri 6-7 olan hafif asitli topraklar daha uygundur. Böğürtlen bakımı saksıda ya da bahçede yapılacak ise böğürtlenin köklerin fazla derinlere inmeyeceği ve nemden daha iyi faydalanması için toprak derinliğinin aşırı olmaması gerekir. Bahçeye dikilecek böğürtlen için kuzey yamaçlar ve -25 derece sıcaklık daha uygundur. Bundan daha alt sıcaklara bitki dayanmayabilir.

Toprak hazırlığı ve dikim aşaması, potaslı, azotlu ve fosforlu gübre toprağa verilebilir. İlkbahar mevsiminde çiçeklenmeden sonra bitkiye tekrardan azotlu gübre verilmelidir. Böğürtlen bakımı için sonbahar mevsiminden ilkbahar mevsimine kadar olan zaman dilimi daha uygundur. Kış mevsiminin sert geçmediği yerlerde sonbahar mevsiminde de dikim yapılabilir. Dikim işlemi fidanlar kurutulmadan yapılmalı,
fidan dikildikten sonra sıcak başlarsa bitkiyi daha çok sulanmalıdır. Böğürtlen bakımı saksıda yapılacaksa oldukça geniş bir saksı tercih etmeli ve fidanlar 15-20 cm derinliğe dikilmelidir. Bu dikim derinliği bahçe içinde uygundur.
 
Sulama,yaz mevsiminin sonuna kadar suya oldukça ihtiyacı olan bu bitkinin sulaması yaz sonundan sonra daha az yapılmalıdır. Az geçirimli topraklarda dikim yapıldı ise suyun fazla birikmesi köklerin hastalanmasına ve çürümesine neden olabilir.

Budama, yaz mevsiminde dik büyüyen böğürtlen dalları 60-75 cm ye ulaştığında tepe kısımlarının alınması gerekir. Meyveler alındıktan sonra ilk yılda olgunlaşan dalların, ikinci yıl meyve verdikten sonra kuruyan dallarının kesilmesi uygundur. Bu budama bitki dinlenme dönemindeyken yapılmalıdır. Daha sonra ilkbahar başında ya da kış sonunda dik büyüyen yere yakın olan ve zayıf dallar kesilmelidir. Sürünücü tipte olan böğürtlenler de ise, budama işlemi sağlam meyve dalları ve kısa, kuvvetli dallar elde etmek amacıyla yapılır. 2 yıldan daha büyük olan böğürtlenler de ise budama işlemi, bitkinin meyveleri alındıktan sonra, meyve veren dalların toprağa yakın olan kısmından kesilip alınması ile yapılır.
]]>
Böğürtlen Pekmezi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-pekmezi.html Mon, 19 Nov 2018 19:31:13 +0000 Böğürtlen pekmezi, Gülgüller familyasından olan, üzerinde yaprakları ve renkli meyvesi olan dikenli bir çalıdır. Böğürtlen çalılıklarda ve yol kenarlarında yetişebilir. Mayıs ayında çiçek açar ve haziran ayında m Böğürtlen pekmezi, Gülgüller familyasından olan, üzerinde yaprakları ve renkli meyvesi olan dikenli bir çalıdır. Böğürtlen çalılıklarda ve yol kenarlarında yetişebilir. Mayıs ayında çiçek açar ve haziran ayında meyvesini vermeye başlar. Sulu ve oldukça lezzetli olan böğürtlen meyvesi bolca tüketilmelidir. Böğürtleni mevsiminde tüketebileceğiniz gibi yaprağını kurutup kışın çayını da içebilirsiniz. İçerisinde bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Magnezyum ve iyot ile, şeker ve asitler içerir. Meyvesinin vermiş olduğu faydaların yanı sıra kökü ve yaprağı da oldukça faydalıdır. Böğürtlenin meyvesi reçel yapımında, meyvesinin suyu sıkılarak ve böğürtlen pekmezi yapılır. Böğürtlen pekmezinin vücut için bir çok faydası vardır. Böğürtlen pekmezi de bu şifalı ve leziz besinlerden bir tanesidir ve yapımı da çok kolaydır. Gelelim böğürtlen pekmezinin yapımına;

Böğürtlen pekmezi için malzemeler:
  • Bir kilo böğürtlen 
  • Bir fincan ılık su
  • Bir kaç adet limon tuzu
Böğürtlen pekmezi yapılışı:

Böğürtlenleri güzelce yıkayıp sap kısımlarını temizleyin. Böğürtlenleri yıkarken nazik davranın ki böğürtlenler zarar görmesin ve böğürtlenlerin suyu gitmemiş olur. Temiz bir şekilde yıkadığınız böğürtlenleri, süzgeç yardımı ile fazla suyu süzülür. Bu işlemi yaparken de dikkatli olun ki böğürtlenlere zarar gelmesin. Kaynatılması için böğürtlenlerin tümünü büyükçe bir tencereye koyup, bir fincan ılık suyu ekleyin. Ocağın üzerine koyun ve orta ateşe ayarlayın. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve tahta kaşık yardımı ile ara sıra havalandırarak karıştırın. Böğürtlenlerin iyice suyu çıkana kadar yaklaşık 40-45 dakika kadar kaynatın. Daha sonra bir tülbent yardımı ile meyvelerin suyu tane kısımlarından ayrılarak süzülür. Suyundan ayrılan böğürtlenlerin posasını ayırın. Süzülen su kısmı tekrar tencereye konulup kaynatma işlemine devam edilir. 10-15 dakika kadar daha kaynatılır. İstenilen koyuluğa geldi ise böğürtlen pekmezi hazır hale gelmiş olmaktadır. Soğuduktan sonra bu şifalı pekmez servis edilmeye hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Böğürtlen Siyahı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-siyahi.html Tue, 20 Nov 2018 00:57:54 +0000 Böğürtlen Siyahı, gülgiller familyasından olan çalı ve sarmaşık türü böğürtlen meyvesinin olgunlaştıkça kırmızıdan siyah renge dönüşmesidir. İlkbahar mevsiminde yeşillenen ve çiçek açmaya başlayan bu bitkinin meyv Böğürtlen Siyahı, gülgiller familyasından olan çalı ve sarmaşık türü böğürtlen meyvesinin olgunlaştıkça kırmızıdan siyah renge dönüşmesidir. İlkbahar mevsiminde yeşillenen ve çiçek açmaya başlayan bu bitkinin meyvesi ilk aşamada yeşil renkte iken büyüdükçe kırmızı ve siyah renge sahip olmaktadır. Olgunlaştıkça değer kazanan böğürtlen siyahı birçok vitamin ve mineraller bakımından zengin hale gelir. Böğürtlen siyahı rengine yönelik aroması da yoğundur. Bununla birlikte kendine has siyah rengi birçok alanda kullanılmaktadır. Reçel, meyve konsantresi, marmelat, şerbet ve pastacılık alanında jöle, jel renklendirmeleri olarak kullanılmaktadır. Öte yandan böğürtlen siyahı, bitkisel renklendirme olarak yiyecek sektöründe organik amaçla da kullanılmaktadır. Bu doğal katkı maddesi istenilen gıdalara siyah rengini yansıtarak fayda sağlamaktadır. Ayrıca, böğürtlen siyahı kullanım alanını daha da geliştirerek el ve vücut bakım kremleri, organik sabun, şampuan gibi ürünler elde edilmektedir. Böğürtlen siyahı, içerisindeki yoğun renk pigment maddesinden ötürü süs bitkileri yetiştiriciliğinde görsel olarak da hoş bir görüntü hitap ettiği için tercih edilen renkli bitki meyvelerindendir.

Böğürtlen siyahı nasıl oluşur 

Böğürtlen meyvesinin gün ışığında belirli bir süre içerisinde olgunlaşma aşamasının son evresinde içerisinde barındırdığı antosiyonin maddesi böğürtlen siyahı rengini meydana getirmektedir. Bu madde aynı zamanda meyvedeki asit seviyesini düzenleme görevini üstlenmektedir. Bu pigmentler sayesinde böğürtlen siyahı oluşmuş olur. Böğürtlen siyahı, yansıtmış olduğu rengini içeriğindeki maddenin sahip olduğu pigment moleküllerinden alır. Güneş ışınlarının yararlı mddeleri sayesinde böğürtlen siyahı daha koyu renge sahip olmaktadır.
]]>
Böğürtlen Likörü https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-likoru.html Tue, 20 Nov 2018 22:49:42 +0000 Böğürtlen Likörü, Böğürtlen meyvesi görüntüsü ve lezzetiyle insanlar üzerinde etkileyici özelliği olan meyve türleri arasında kendini kanıtlamış ferahlatıcı bir meyvedir. Özellikle dondurma, pasta ve sos gibi gıdalar Böğürtlen Likörü, Böğürtlen meyvesi görüntüsü ve lezzetiyle insanlar üzerinde etkileyici özelliği olan meyve türleri arasında kendini kanıtlamış ferahlatıcı bir meyvedir. Özellikle dondurma, pasta ve sos gibi gıdalar üzerine yapılan ve oldukça beğenilen böğürtlen meyvesinin birde liköründen bahsedelim. Bir çok meyvenin likörü yapılmaktadır böğürtlen meyvesinin de likörünün nasıl yapıldığını göreceğiz böğürtlen likörü büyük bir keyifle hazırlanır. Ve dostlarınıza ikram edeceğiniz bir içecektir. Şimdi sizlere 6 kişilik bir böğürtlen likörünün 15 dakika gibi kısa bir sürede nasıl yapıldığından bahsedeceğim. Bütün likörlerde olduğu gibi böğürtlen likörü de insanların severek tüketeceği lezzetli likörler arasındadır. 

Böğürtlen Likörü İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 Kilo gram taze böğürtlen 
  • 2 Adet çubuk tarçın 
  • 1,5 Litre su 
  • 1 Adet muskat 
  • 5 Adet kakule 
  • 4 Adet karanfil 
  • 1 Su bardağı toz şeker 
  • 1 Gram amber 
Böğürtlen Likörü Yapılışı
Böğürtlen likörü yapmak için hazırlamış olduğumuz böğürtlenleri iyice temizledikten sonra yıkarız. Yıkamış olduğumuz böğürtlenleri bir süzgeç yardımıyla suyunun sürülmesini sağlarız. Daha sonra suyu süzülen böğürtlenleri önceden steril edilmiş cam bir kavanozun içine doldurur. Daha sonra böğürtlenlerin üzerine karanfil, kakule, amber, muskat ve çubuk tarçını da ilave ederek iyice karışmasını sağlarız. Daha sonra hazırlamış olduğumuz suyumuzu tencerede hafif şekilde ısıtırız üzerine toz şekeri ilave ederek şekerlerin suda erimesini sağlarız. Daha sonra şekerli suyumuzu da soğuduktan sonra cam kavanoz içerisine ilave ederiz. Bütün karışımı güzelce karıştırarak cam kavanozun ağzını hava almayacak şekilde  sıkıca kapatırız. Hazırlamış olduğumuz böğürtlen likörünü özellikle karanlık ve serin bir yerde üç ay kadar bekletilir. Bu bekleme suresinde böğürtlen likörünü arada bir ters yüz ederek karışmasını sağlarız. Böğürtlen likörünün bekleme süresi doğduğu zaman cam kavanozu alırız ve son olarak temiz bir tülbent yardımıyla başka bir kavanoza süzeriz ve böğürtlen likörünü hazırlamış oluruz. Artık sevdiklerinize ve dostlarınıza böğürtlen likörünü gönül rahatlığıyla servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Böğürtlen Bitkisi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-bitkisi.html Wed, 21 Nov 2018 22:29:40 +0000 Böğürtlen Bitkisi, Böğürtlen bitkisi Anadolu'nun hemen hemen her bölgesinde çokça yetişen, gül familyasına ait bir çalıdır. Organik asitler, Mineraller, ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir bitkidir.  A, C, E, K, P v Böğürtlen Bitkisi, Böğürtlen bitkisi Anadolu'nun hemen hemen her bölgesinde çokça yetişen, gül familyasına ait bir çalıdır. Organik asitler, Mineraller, ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir bitkidir.  A, C, E, K, P vitaminlerini içerir. Değişik iklim şartlarına kolay adapte olarak doğal yollarla yetişir.
Böğürtlen bitkisinin Anadolu'da birçok ismi vardır. Diken çileği, Kedi dutu, Kürmez, Mihra, Mormolik, Yabani üzümü, Gür üzüm, Avat, Fiske, Orman meyvesi, gibi birçok isim ile bilinir. Böğürtlen bitkisinin ülkemizde yaklaşık olarak 19 çeşidi yetişmektedir, doğal olarak yetişenlerin yanı sıra aşılanarak elde edilen çeşitleri de bu çeşitlerin içerisindedir.

Böğürtlen bitkisi dikenli olup fundalıklarda, ormanlarda, çalılıklarda, bahçe çitlerinde, yol kenarlarında her yerde görebiliriz. Suyu sevdiğinden sulak yada nemli topraklarda yetişir. Böğürtlen bitkisi çiçeklenmeye genellikle mayıs aylarında başlayıp Ağustos aylarına kadar devam eder. Meyveleri olgunlaşmadan önce yeşil renktedir. Bu safhada yenilmez, daha sonra kırmızı renge dönüşür tadı ekşidir. Tam olgunluğa eriştiğinde ise rengi artık siyahtır ve tüm meyveleri toplanıp yenebilir. Böğürtlen bitkisinin ticari olarak ta üretimi son yıllarda yaygınlaşmıştır. Çeşit seçiminde şu faktörler göz önünde tutulmalıdır.
  • Çeşidin bulunduğu iklime ve toprak şartlarına uygun olması.
  • Verimliliği.
  • Pazarda aranan bir çeşit olması.
  • Yol ve taşımalara dayanıklı olması.
  • Meyvesini kuvvetli olması.
Böğürtlen bitkisi Sağlığa faydaları:
  • Ağız, dil, diş etleri, ve bademcik iltihaplarına karşı faydalıdır. 
  • Tansiyonu düşürür.
  • Vücuda kuvvet verir.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Basura iyi gelir.
  • Ayaklardaki şişkinlikleri dindirir.
  • Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
  • Kandaki glikoz oranını düşürür.
  • Kanı temizler.
  • İshali keser.
  • Kandaki pıhtılaşmayı kolaylaştırır, böylece kanamaları dindirici özelliği vardır.
  • Yaprakları Çiğneyince diş eti kanamalarına iyi gelmektedir.


]]>
Böğürtlen Rengi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-rengi.html Thu, 22 Nov 2018 12:38:04 +0000 Böğürtlen Rengi, sarmaşık özelliğe sahip dallarıyla üzüm salkımı şeklinde kırmızı ve siyah renge sahip meyvedir. Yaprakları yeşil renkte olup çiçekleri açık pembe ve beyaz tonlarına yakın renktedir. İlkbahar mevsiminde Böğürtlen Rengi, sarmaşık özelliğe sahip dallarıyla üzüm salkımı şeklinde kırmızı ve siyah renge sahip meyvedir. Yaprakları yeşil renkte olup çiçekleri açık pembe ve beyaz tonlarına yakın renktedir. İlkbahar mevsiminde çiçeklenmeye başlayan böğürtlen yetişme aşamasında yeşil renkte olup olgunlaşma döneminde ise kırmızı ve siyah rengine dönüşmektedir. Yaz aylarının başlarına gelindikçe olgunlaşan böğürtlen rengi kırmızı ve en son olgunlaşma evresinde ise siyah rengini almaktadır. Özündeki pigmentlerin varlığı esas rengini kazanmasına sebep olur. Ayrıca, karoten maddesinin varlığı böğürtlen rengi oluşumuna imkan sağlamaktadır. Özellikle açık hava ve güneş ışığında etkisini kısa sürede göstermektedir. Çeşitli türlere mensup böğürtlen her iklim ve toprak türlerine uyum sağlayan bir bitkidir. Yağışın bol olduğu alanlarda gelişiminde ve renk yoğunluğunda artış görünür. Yabani ve aşılı olarak da böğürtlen türleri ayrıcalık göstermektedir. Çalı tarzında bir bitki olan böğürtlen rengi birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlar; pastacılıkta, reçel renk yoğunluğunu arttırmada, marmelat sayesinde renkli krema elde etmede, meyve sularının içerisine renk eklemek için ve birçok besin maddelerinde gıda boyası olarak kullanım sağlar. Ayrıca bitki kökenli böğürtlen rengi organik boyamalarda da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sabun, şampuan, el ve vücut kremleri gibi kimyasal ürünler içerisinde böğürtlenin aromasıyla birlikte rengi de kullanılmaktadır.

Böğürtlen rengi vücut için faydaları

Sağlık açısından oldukça faydası olan böğürtlen rengi kırmızı ve siyah olduğu için kan yapıcı özelliği vardır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde koyu renk özelliğiyle aşırı beyaz tenli insanlar böğürtleni cilt için kullanıldığında renginden dolayı bronz etkisini üstlenerek ten rengini değiştirmektedir. Vücuda alındığında gözle görülebilen damarların rengini koyulaştırıp kan akışını hızlandırmaktadır. Çocuklar için organik hamur oyunları içerisine katkı maddesinden ziyade böğürtlen rengi de ilave edilerek kimyasal ürünlerin zararlı etkisinden uzak durulmuş olunur.
]]>
Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli https://www.bogurtlen.gen.tr/sirke-tadinda-bogurtlen-receli.html Fri, 23 Nov 2018 08:25:29 +0000 Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli, yapımı zor değildir ama sirke tadında böğürtlen reçeli yapacaksanız kesinlikle fermantasyona tabi tutmanız gerekmektedir. Bir süre asetik özellik kazandırmanız bekletmeniz ve reçele ilk baş Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli, yapımı zor değildir ama sirke tadında böğürtlen reçeli yapacaksanız kesinlikle fermantasyona tabi tutmanız gerekmektedir. Bir süre asetik özellik kazandırmanız bekletmeniz ve reçele ilk başta kesinlikle tuz ilavesi yapmamanız gerekmektedir. 

Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli Malzemeler
  • 1 kg böğürtlen 
  • 500 gram şeker 
  • 1 adet aspirin 
Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli Yapılışı; Yapımında dikkat etmeniz en büyük husus güneşte ağzı tülbent ile kapalı bir şekilde güneşin etkisine göre 10-13 gün arasında bekletmemiz gerekmektedir. Böğürtlenleri doğramadan direk olarak geniş bir kaba boşaltalım. Üzerinine böcek sinek gibi yabancı madde girmemesi için bir tül yardımıyla kapayalım. 10 gün kadar beklettikten sonra tabi yaz aylarında yapıyorsak daha kısa süre bekletebiliriz çünkü fazla güneşte kalması böğürtlenlerin ekşimesine neden olacaktır. Bekleme işleminin ardından kaynatma işlemine geçilecektir. Kaynatma işlemine başlamadan şeker ilavesini tamamlamamız gerekir. Şekerin ölçüsü böğürtlenlerin ilk baştaki gramajlarının tam olarak yarısı olmalıdır. Bütün malzemeleri normal bir tencerenin içerisine alıp üzerine yarım aspirin katabiliriz böylece az şekerli olan reçelin koruma süresini uzatmış oluruz.  Kaynatma işlemi sadece 8 dk sürecek sonrasında ocağın altının kapatılması gerekmektedir. Ilıyıncaya kadar arada bir karıştırılarak daha çabuk soğuması gerekmektedir. Soğuduktan sonra direk kuru cam kavanozlara koyup buzdolabına yerleştirilmelidir. 3-4 gün sonrasında sirke tadında böğürtlen reçeli hazır olacaktır.


]]>
Böğürtlen Reçelli Kurabiye https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-recelli-kurabiye.html Sat, 24 Nov 2018 04:20:24 +0000 Böğürtlen reçelli kurabiye, daha önce hiç yemeseniz bile mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Piyasada satılan pek çok reçelli kurabiye çeşiti bulunmaktadır. Ama hiç birisi sizin evde yapacağınızın yerini tutamaz. Kurabiye Böğürtlen reçelli kurabiye, daha önce hiç yemeseniz bile mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Piyasada satılan pek çok reçelli kurabiye çeşiti bulunmaktadır. Ama hiç birisi sizin evde yapacağınızın yerini tutamaz. Kurabiye severler için son yıllarda birbirinden farklı birçok tarif üretilmektedir. Bunlardan bazıları lokumlu, damla sakızlı, bonbon şekerlidir. Bunlardan bir tanesi de benim sizlerle paylaşmak istediğim  böğürtlen reçelli kurabiyedir. Eğer evinizde başka reçeller ya da marmelatlar varsa aynı tarifi onlarla da deneyebilirsiniz. Arzu ederseniz aynı anda rengarenk kurabiyeler bile yapabilirsiniz. Aşağıda paylaşacağım malzeme gözünüze çok gelmesin. Bu malzeme ile tam bir tepsi kurabiye elde edebilirsiniz. ama size miktar olarak bu da fazla gelse dert etmeyin. Çünkü kurabiye bayatlasa dahi lezzetini kaybetmeyeceğinden eğer uygun koşullarda saklarsanız günlerce dayanabilir ve tüm beş çayınızda size iyi bir arkadaş olabilir. 

Böğürtlen reçelli kurabiye için gerekli malzemeler
  • 250 gr. tereyağı,
  • 17 yemek kaşığı orta miktar tepeleme un,
  • 1 çay bardağı pudra şekeri,
  • 1 paket vanilya,
  • 1 paket kabartma tozu,
  • 1 yemek kaşığı limon rendesi

Üzeri için
  • 1 çay bardağı dövülmüş fındık içi,
  • 1 yumurtanın beyazı,
  • Yeteri kadar böğürtlen reçelinin meyvesi
Böğürtlen reçelli kurabiye hazırlanışı

Böğürtlen reçelli kurabiyenin yapımına başlamadan evvel tere yağını buzdolabından çıkartın ve yoğurma kabının içerisine boşaltarak 1 saat yumuşamasını bekleyin. Kurabiyenin yoğurulması aşaması çok önemlidir. Eğer az yoğurursanız hamuru toparlayamazsınız. Bunu için yağın yumuşaması ve yaklaşık 20 dakika boyunca un ile yoğurulması gerekir. Yağ oda sıcaklığına geldiğinde tüm hamur malzemelerini erine boşaltarak iyice yoğurun. Kolunuz yorulduğunda biraz ara verebilirsiniz. Yoğurma işleminin tamam olduğunu kontrol etmek için hamurdan bir parça koparın ve yuvarlayın eğer dağılmadan şekil alıyorsa işlem tamam demektir. Elde edilen hamuru iri ceviz büyüklüğünde bezeleyin ve ortasına parmağınızla hafifçe bastırın. yaptığınız bezelerin üzerini önce yumurta sarısına daha sonra da dövülmüş fındığa batırıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin. 

Böğürtlen reçelinin meyvelerini kaşık ile ezin ve pişmeye hazır olan kurabiyelerin orta kısımlarındaki boşluğa çay kaşığı yardımıyla doldurun. İşlemi tamamladığınızda böğürtlen reçelli kurabiyeleri yaklaşık 160 derece fırında üzeri hafif kızarıncaya kadar pişirin. Kurabiyeler ne kadar yavaş pişerse o kadar gevrek olacaktır. Bu nedenle yavaş yavaş pişirmeye özen gösterin. Kurabiyeler piştikten sonra fırından çıkartın ve üzerini kesinlikle örtmeden soğuması için bekleyin. Soğuyan kurabiyeleri servis tabağına alın ve servis edin. Şimdiden herkese afiyet olsun...   
]]>
Böğürtlen Sirkesi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-sirkesi.html Sat, 24 Nov 2018 11:02:39 +0000 Böğürtlen Sirkesi, böğürtlen genellikle ormanlık alanların yol kenarlarında bol yağış alan bölgelerinde yetişir. Böğürtlen dikenli bir meyvedir doğada kendiliğinde yetişip olgunlaşan bir meyvedir. Böğürtlen sirkesi bu m Böğürtlen Sirkesi, böğürtlen genellikle ormanlık alanların yol kenarlarında bol yağış alan bölgelerinde yetişir. Böğürtlen dikenli bir meyvedir doğada kendiliğinde yetişip olgunlaşan bir meyvedir. Böğürtlen sirkesi bu meyveden yapılmakta. Böğürtlen meyvesinin yaş ve kuru hali ne kadar faydalısı ise böğürtlen sirkesi de o kadar faydalıdır. 

Böğürtlen Sirkesi Kullanılacağı Yerler

Böğürtlen sirkesinin şifa kaynağı olduğu günümüzde kanıtlanmış olup. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan bir çok mineral ve vitamin değeri bulunmakta. Böğürtlen sirkesini fazla kiloları olan veya kilo vermek isteyenler gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Bir bardak suyu, 2 tatlı tatlı kaşığı böğürtlen sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal katarak günde 3 defa yemeklerden önce bu karışım içebilirler. Her sirke de olduğu gibi böğürtlen sirkesinin de fazla tüketilmesinin de zararlar vardır. Aşırı tüketildiği zaman mide delinmesine neden olabilir. Böğürtlen sirkesi karışımın 1 hafta 3 öğün kullanıp bir hafta sonra tek öğün içmeye özen gösterin. Böğürtlen sirkesini cilt lekelerinde, kırışıklarda, cilt kuruluğunda, cilt temizliğinde kullanabilirsiniz. Küçük bir kabın içine böğürtlen sirkesi, 2 damla limon ekleyerek cilt temizliği yapabilirsiniz. Böğürtlen sirkesini, salatalarda, çorbalarda ekşimsi bir aroma katmak için kullanabilirsiniz

Böğürtlen Sirkesi Faydaları 
  • Böğürtlen sirkesi bildiğiniz bir antioksidan deposudur ve grip, halsizlik gibi bir çok hastalığın önüne geçer.
  • Böğürtlen sirkesi şeker hastalarının etkilerini mümkün oldukça en aza indirir. Bazı hastaların düzenli böğürtlen sirkesi kullanarak şeker hastalığının sona erdiğini söyleyenler olmuştur. 
  • Ağız içi ve diş eti yaraları çabuk iyileştirir. Ağız kokusunu önler.
  • Özellikle bayanlarda görülen kötü kokulu beyaz akıntıyı önler. 
  • Böğürtlen sirkesi bol suyla içildiğinde mesane de bulunan taş veya kumları dökmede yardımcı olur. 
  • Ayaklarda şişlik şikayeti olanlar böğürtlen sirkesiyle masaj yaparak şişliğin inmesine yardımcı olur.
  • Böğürtlen sirkesi yüksek tansiyon hastalarının tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. 

]]>
Dikensiz Böğürtlen https://www.bogurtlen.gen.tr/dikensiz-bogurtlen.html Sat, 24 Nov 2018 17:22:31 +0000 Dikensiz Böğürtlen, kırmızı ve siyah renge sahip üzüm salkımı şeklinde dalları dikensiz olan çalı türünde bir meyve çeşididir. Diğer yabani böğürtlen türlerine göre daha iri bir yapıya sahip olmasıyla "Jumbo Böğürt Dikensiz Böğürtlen, kırmızı ve siyah renge sahip üzüm salkımı şeklinde dalları dikensiz olan çalı türünde bir meyve çeşididir. Diğer yabani böğürtlen türlerine göre daha iri bir yapıya sahip olmasıyla "Jumbo Böğürtlen" olarak da tanınmaktadır. Uzun sarmal halindeki dalları ve yoğun kadifemsi yapraklara sahip dikensiz böğürtlen her iklim ve toprak türü ile uyum içerisinde  olmaktadır. Süs bitkileri ve seracılık yetiştiriciliği açısından vazgeçilmez bitki meyveleri arasında yer almaktadır. Dikensiz böğürtlen meyvesi fazla olgunlaşmadan önce ekşimsi tada sahiptir. Tamamıyla olgunlaştıkça şeker oranı yüksek bir tada sahip olur. Bu böğürtlen dayanıksız bir özelliğe sahip olduğu için dalından koparıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. 

Dikensiz böğürtlen, taze olarak dondurucuda muhafaza edilerek istenilen anda kullanılabilir. Doğal ortamında kuruyan veya fırınlama yöntemiyle kurutulan bu meyveler her mevsim tüketilebilmektedir. Böğürtlenden sıcak bitki çayı, reçel, marmelat, meyve konsantresi ve pastacılık süsleme ve aroma alanında faydalanılmaktadır. Sağlık bakımından da içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller ile faydalı bir meyvedir. Bu meyvenin dikensiz böğürtlen türünde olması mahsüllerinin kolayca toplanmasını sağlamaktadır. İştah açıcı görünümüyle ve rengiyle kimsenin reddedemeyeceği meyveler arasında yerini almaktadır.

Dikensiz böğürtlen faydaları

Kırmızı rengiyle sağlık yönünden önemli bir yere sahiptir. Bu renkteki meyvelerin kan yapıcı özellikleri vardır. İçerdiği yüksek miktardaki antioksidan sayesinde bağışıklık sistemine güç kazandırarak sindirimi kolaylaştırır. Kan şekerini düzenler. Tansiyonu dengede tutar. Kabızlığı engeller. Vücuda gerekli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar. Damar yollarını açar. Ağız ve damak yaralarına, iltihapların iyileşmesine ortam hazırlar.


]]>
Dondurulmuş Böğürtlen https://www.bogurtlen.gen.tr/dondurulmus-bogurtlen.html Sun, 25 Nov 2018 08:55:23 +0000 Dondurulmuş Böğürtlen, düşük sıcaklıklarda saklanan bozulma olasılığını ortadan kaldıran soğutma yöntemiyle böğürtlen meyvesinin muhafaza edilmiş halidir. Dalından koparılan böğürtlenin dondurma tekniğiyle ömrü dah Dondurulmuş Böğürtlen, düşük sıcaklıklarda saklanan bozulma olasılığını ortadan kaldıran soğutma yöntemiyle böğürtlen meyvesinin muhafaza edilmiş halidir. Dalından koparılan böğürtlenin dondurma tekniğiyle ömrü daha uzun seviyeye getirilebilir. Çalı görünümlü bir sarmal bir bitki olan böğürtlen her iklime uyum sağlayarak kendiliğinden veya dikim yöntemiyle yetiştirilebilmektedir. Olgunlaşma döneminde zahmetle toplanan böğürtlenin rengi kırmızı olup tadı ekşidir. Rengi siyaha yakın koyulaştıkça tadı şekerli olmaktadır. Bu olgunlaşma toplanan böğürtlenler dondurularak her mevsim kolayca ulaşılabilen meyveler içerisinde yerini almaktadır. Dondurulmuş böğürtlen her alanda kullanıma hazır hale gelmektedir. Özellikle hamile olan kadınların aş ermesiyle birlikte kış mevsiminde de dondurulmuş taze şekilde böğürtlen bulabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra taze dalından koparılmış böğürtlenlerin raf ömrünün kısa olması soğuk yöntemlerle raf ömrünü uzatma olanağı sağlamıştır. Böylelikle bu ürünün istenildiği anda tüketilmesinin yolu her zaman açık olacaktır. Dondurulmuş böğürtlen sayesinde belirli oda sıcaklığına çıkarılan donmuş yapıdaki bu meyvenin çözülmesi sağlanarak taptaze haliyle meyve salataları, meyve konsantresi, marmelat, reçel ve pastaların içerisinde bu meyvenin kolaylıkla kullanımına ortam hazırlayacaktır. Ayrıca kozmetik sanayisinde krem, losyon, şampuan, sabun, sprey gibi bakım ürünlerinin içerisinde yer almak için dondurulmuş böğürtlen muhafaza edilmesi bu yönde üretimlerde ulaşım açısından kolaylık sağlayacaktır.

Dondurulmuş böğürtlen faydaları

Hazır halde elinizin altında taze böğürtlen bulunmasını sağlayacaktır. Dondurulmasıyla içeriğindeki vitamin değerlerini kaybetmeden koruyan böğürtlen meyvesi tüketildiğinde bu önemli besin maddelerinin vücuda alınmasına olanak sağlar. Böylece sağlık açısından da oldukça fayda sağlar. Tüketilmesi halinde sindirimi kolaylaştırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan şekerini dengeler. Ağız içinde oluşan yara ve iltihapları iyileştirir. Damar sertliğini gidererek kan akışını hızlandırır. İdrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Böğürtlen çayı tüketimi ile boğaz ağrıları ve öksürük rahatsızlıkları ortadan kalkmaktadır. Cilt bakımı için kullanılması yaşlanmayı geciktirici bir özelliğe sahiptir. Enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Solunum ve göğüs tıkanıklığı rahatsızlıklarının tedavisinde fayda sağlar. Kadınlarda meydana gelen beyaz akıntının giderilmesinde fayda sağlar. Kanı temizleyerek vücuttaki ölü hücre dokularını yeniler.
]]>
Kırmızı Böğürtlen https://www.bogurtlen.gen.tr/kirmizi-bogurtlen.html Sun, 25 Nov 2018 23:52:04 +0000 Kırmızı Böğürtlen, Sürgün üzerinde kırmızı renkte bulunan oldukça hızlı gelişen kırmızı böğürtlen çok küçük dikenlere sahip plan sarılıcı çalı formunda bir meyve türüdür. Kırmızı böğürtlenin meyveleri a Kırmızı Böğürtlen, Sürgün üzerinde kırmızı renkte bulunan oldukça hızlı gelişen kırmızı böğürtlen çok küçük dikenlere sahip plan sarılıcı çalı formunda bir meyve türüdür. Kırmızı böğürtlenin meyveleri aromatik taze tüketildiğinde ise tatlı bir meyvedir. Rengi portakal renginden kırmızı renkte meyveler veren kırmızı böğürtlen oldukça verimlidir. Kırmızı böğürtlenin meyvesi o kadar gösterişlidir ki süs bitkisi gibi kullanılarak bahçede yetiştirilir meyveleri ise ekstradan hediyesi olarak kullanılır. Kırmızı böğürtlende çiçeklenme haziran ayında başlar çiçeklenme bir sonraki meyve hasat zamanı Ağustos ve Temmuz ortalarına kadar sürer. 

Böğürtlen
Yaz aylarında beyaz renkte çiçekleri açan kolaylıkla bulabilen dikenli ve çalı görünümlü bir bitkidir. Ham haldeki böğürtlenin rengi kırmızıdır, olgunlaştıkça rengi kararmaya başlar. Meyvesi ise çileğe benzer oldukça sulu ve tatlıdır. C vitamini bakımından zengin bir meyvedir.

Kırmızı Böğürtlen Budama
Diğer bütün üzüme benzeyen meyveler arasında budaması en kolay olanı kırmızı böğürtlen meyvesidir. İstemediğiniz yerde büyüyen sürgünleri kendiniz kesebilirsiniz.

Böğürtlenler Hakkında Genel Bilgi
Çok güçlü bir yapıya sahip olan çalı formunda bulunan tatlı ekşi meyveleri olan üzümsü bitkilerden biridir. Böğürtlenlerin kokulu meyve kısımları oldukça lezzetlidir. Böğürtlen yetiştiriciliği ülkemiz çapında yapılabilir. -20 dereceye kadar soğuğa dayanmaktadır. Serin bölgeyi seven böğürtlen dikimleri sıcak olan bölgelerde yapılan böğürtlenler Kuzeye bakan serin yarı gölge yerler tercih edilerek yapılmalıdır. Böğürtlenler doğada orman altı kenarı bitkileri olmalarından ağaç yakınlarına dikildiklerinde öğle güneşinden korunabilirler. 

Kırmızı Böğürtlen
Dona Dayanıklılık: Böğürtlenler donmalara karşı tam dayanıklıdırlar.
Toprak: Besin yönünden oldukça zengin minerallere sahip humuslu, drenajı yüksek olan fakat nem tutumu iyi bir toprak yapısı olması gerekir.
Çiçeklenme Dönemi: Bahar ayında çiçeklenen meyveler yaz ayında olgunlaşmaya başlar.
Büyüme Hızı: Çok hızlı
İklim Kuşağı: 4-9

Kırmızı Böğürtlen Dikimi, Bakımı Ve Gübrelemesi
Bahçelerde ve saksı içinde rahatlıkla yetiştirilebilen kırmızı böğürtlenin dikimin eğer saksı içerisine yapacak iseniz bahçe toprağı katılmış saksı harcı tercih edin ki verimli olsun. Donmalara karşı tam dayanıklılık gösteren kırmızı böğürtlen -20 dereceye kadar yetiştirilebilmektedir. Fakat çiçeklenme dönemlerinde ise donmaya karşı korumak gerekir aksi halde çiçeklerini dökmeye başlar. Bu sebepten dolayı ılıman bölgelerde özellikle de İstanbul ve Kuzey Anadolu'da oldukça güzel yetişir. Kırmızı böğürtlen meyvesi her çeşit toprak türünde yetiştirilebilmektedir. Fakat çok yoğun kil içeren ve tamamen tortan oluşmuş hafif topraklardan hoşlanmamaktadır. 

Elinizdeki toprağın kalitesini artırmak için bahçe toprağında dikim yerine bol miktarda organik madde karıştırabilirsiniz. Öğle güneşini tam tepeden almayan, sabah akşam ise bol ışık ve güneş alan bir yere dikmek kırmızı böğürtlen için daha iyi olacaktır. Dikimi aşırı rüzgarlı yerlere yapmaktan kaçınınız çünkü kırmızı böğürtlen nemli ve serin toprak yapısını sever. Dikimin ilk sezonunda düzenli bir şekilde sulama yapmalısınız bunun nedeni ise yaz sulamaları toprağın derine işleyecek bir biçimde yapılmasıdır. Saksı yetiştiriciliğinde ise bitkiyi yaz aylarında susuz bırakmamaya özen göstermeli düzenli bir şekilde sulama yapmalısınız.

Böğürtlenin Faydaları
Vücutta bulunan zararlı toksin ve maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Böğürtlen iyi bir antioksidandır. Bedeni güçlendirerek tansiyonun düşmesine yardımcı olan böğürtlen meyvesi kadınlarda görül]]> Böğürtlenli Dondurma https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlenli-dondurma.html Mon, 26 Nov 2018 07:01:25 +0000 Böğürtlenli dondurma, yaz aylarında severek yediğiniz dondurmayı yazlık meyvelerden yapmayı denemelisiniz. Özellikle böğürtlenle yapacağınız dondurma serinletici hafif lezzetiyle beğeninizi kazanacaktır. İsterseniz yazdan der Böğürtlenli dondurma, yaz aylarında severek yediğiniz dondurmayı yazlık meyvelerden yapmayı denemelisiniz. Özellikle böğürtlenle yapacağınız dondurma serinletici hafif lezzetiyle beğeninizi kazanacaktır. İsterseniz yazdan derin dondurucuya attığınız böğürtlenleri de kullanabilir, kışın dondurma keyfi yapabilirsiniz. Hazırladığınız tatlıları dondurmayla ikram edebilirsiniz. Bol sulu böğürtlenlerle yapacağınız dondurmada lezzetli olacaktır. İnanın dışarıdan dondurma bile almak istemeyeceksiniz. Taze meyvelerle, mevsiminde böyle meyveli dondurma türlerini yapabilirsiniz. Böğürtlenin faydalarını da dikkate alarak çocuklarınızı bu lezzetten mahrum etmeyin. Dışarıdaki hazır dondurmaları almak yerine evinizde kendi dondurmanızı yapın. Biraz fazla yaparak, dondurmayı derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Sizlerde böğürtlenli dondurmanın müptelası olabilirsiniz. Dilerseniz birlikte dondurmayı yapmaya başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Böğürtlenli DondurmaBöğürtlenli dondurma için gerekli malzemeler
  • 2 adet yumurta sarısı
  • 1 su bardağı süt
  • 1 adet vanilya çubuğu
  • 1 çay kaşığı toz salep
  • 3/4 su bardağı toz şeker
  • 400 gram böğürtlen
  • 1 su bardağı krema
Böğürtlenli dondurma yapımı

Önce böğürtlenleri yıkayın ve saplarını ayıklayın. Bunları 2-3 parçaya bölün. Dilerseniz kısa süreli blendere atabilirsiniz. Ancak böğürtlenleri sulandırmamaya çalışın. Daha sonra yumurta sarılarını cam kasenin içine koyun. Buna vanilya çubuğunu boyuna çizerek içindeki özünü ilave edin. Vanilya çubuğu bulamazsanız, toz vanilya kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri tel çırpıcıyla karıştırın. Bunu tencereye alın ve içine sütü koyun. Tencerede kaynatmadan ılıttığınız karışıma şeker ve kremayı ilave edin. Bu malzemeyi de 1 dakika kadar mikserle çırpın. İçine hazırladığınız böğürtlenleri de koyun.

Eğer evinizde dondurma makineniz varsa, 15 dakika kadar karıştırdığınız karışımı bir gün süreyle derin dondurucuda bekletin. Ardından böğürtlenli dondurma ikramınızı dekoratif bardaklarda yapabilirsiniz.

Dondurma makineniz bulunmuyorsa, daha önceden kaseye buz koyarak derin dondurucuda bekletin. Bunu dışarı aldığınızda, üzerine dondurma karışımını koyarak, tahta kaşıkla 15 dakika karıştırın. Yoğunlaştığı zaman bunu derin dondurucuya kaldırın. En az 24 saat dinlendirdikten sonra, böğürtlenli dondurmayı sade olarak ya da tatlıyla birlikte ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Böğürtlen Tohumu https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-tohumu.html Mon, 26 Nov 2018 18:16:21 +0000 Böğürtlen tohumu, Dönemsel olarak Haziran-Eylül aylarında baharın yaza merhaba dediği zamanlarda çiçek açar ve meyve verir. Her yıl ürün verebilen böğürtlen bakımı çok kolay olan ve doğada kendiliğinden yetişen meyvelerd Böğürtlen tohumu, Dönemsel olarak Haziran-Eylül aylarında baharın yaza merhaba dediği zamanlarda çiçek açar ve meyve verir. Her yıl ürün verebilen böğürtlen bakımı çok kolay olan ve doğada kendiliğinden yetişen meyvelerdendir. Bunun dışında ekimi insanlar tarafında da yapılarak tüketici hizmetini sunulur ve bir kazanç yolu haline gelir.

Böğürtlen tohumu özellikleri
  • C ve B vitamini vardır.
  • Kolesterole iyi gelir. 
  • Cilt ve cilt bakımında kullanılır.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Kanseri önleyici etkisi vardır.
  • Dil ağız ve diş enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • İleri yaşlarda hafıza kayıplarını önler.
  • Hemoroid tedavisinde kullanılır.
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
  • İdrar sökücü özelliği vardır. 
Ülkemizin birçok yerinde kendiliğinden yetişme özelliği olan bu meyvenin bakımı için ilaç ve gübre kullanımı yapılmadan sadece sulama ve düzenli bakım yeterlidir. Bu şekilde istenilen miktarlarda verim elde edilir. Aynı zamanda böğürtlen tohumu organik şekerler ve organik asit içeren bir meyvedir. 

Böğürtlen Tohumu
İçeriğinde bulunan B vitamini oldukça yoğun olduğundan insanlardaki B vitamini eksikliğini giderici bir özelliği de vardır. Bunun dışında içeriğindeki C vitamini grip, soğuk algınlığı gibi vücudun direncini kıran hastalıklarda çok iyi gelir. 

Tıp alanında da kullanılan böğürtlen tohumu, genel olarak yara tedavilerinde kullanılan ilaçlarda veya ciltle ilgili tedavi ilaçlarında kullanılır. özellikle cilt kuruluğu, ölü cilt dokuları ve yıpranan cilt dokuları için iyileştirici özelliği vardır. Cildin doğal yapısını dengeleyici özelliği bir çok krem çeşitlerinde, vücut şampuanı ve sabunu çeşitlerinde alternatif tıpta etkili bir madde olarak kullanılır. 

Böğürtlen tohumunun, en belirgin özellikleri içerisinde yaprakları ve tohumundan karıştırılarak elde edilen kürün yaralara (hemoroid ve ağız yaralarına) iyi geldiği görülmüştür. Böğürtlen tohumu aşırı tüketildiğinde kabızlığa neden olduğundan gerektiği kadar tüketilmesi önemlidir. Tam tersi olan ishal durumunda insanlara kabızlık etkisi özelliği işe yaramaktadır. 

Böğürtlen tohumu, uzun süre muhafaza edilecek bir meyve değildir. Çok kısa sürede taze olarak tüketilmelidir, aksi halde ekşir ve suyunu bırakır. Bu durum meyvenin olumlu değerlerini yitirmesine sebep olur. Böğürtlen tohumunun bir diğer tüketim şeklide çayıdır. Hem idrar yolları düzenleyici olarak, hemde ciltteki ölü hücreleri yenilemesi ve içeriğinde hiç kolesterol bulundurmaması zayıflama ve cilt sorunları olan insanlar için tercih edilen bir içecektir. 
]]>
Böğürtlenli Turta https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlenli-turta.html Tue, 27 Nov 2018 08:29:29 +0000 Böğürtlenli Turta, turta değişik meyveler ile kolaylıkla hazırlanan hamur işlerinden birisidir. İncecik hamurun üzerine lezzetli olan meyveler eşliğinde hazırlanana turtaları sevdikleriniz ile beş çayında sohbet ederken ikram Böğürtlenli Turta, turta değişik meyveler ile kolaylıkla hazırlanan hamur işlerinden birisidir. İncecik hamurun üzerine lezzetli olan meyveler eşliğinde hazırlanana turtaları sevdikleriniz ile beş çayında sohbet ederken ikram edebilirsiniz. Özellikle böğürtlen çok besleyici ve içerdiği vitamin ve mineraller bakımından en faydalı olan meyvelerden birisidir. Mevsiminde iken bol bol böğürtlen tüketmekte fayda faydır. Böğürtlenli turta en çok çocukların severek tükettikleri hamur işlerinin başında gelmektedir. Haber vermeden gelen misafirlere en hızlı olarak hazırlanan turta çeşitleri ikram konusunda çok yardımcı olmaktadır. İsterseniz turtanın üzerine fındık içi, ceviz içi ya da badem serperek çok daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Ayrıca böğürtlenli turta damak tadınıza hitap ederken, aynı zamanda farklı kalıplarda hazırlandığından dolayı gözede hitap etmektedir. 

Böğürtlenli Turta İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 120 gram soğuk tereyağı
  • 1 adet yumurta
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 2,5 su bardağı un
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 1 su bardağı ince olarak çekilmiş fındık içi 
Böğürtlenli Turtanın İç Malzemesi
  • Yarım kilo böğürtlen
  • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 1 çay bardağı pudra şekeri
Böğürtlenli Turtanın Üzerini Süslemek İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 adet yumurta akı
  • 1 çay bardağı file badem
Böğürtlenli Turtanın Hazırlanışı, derin bir yoğurma kabının içerisine öncelikle unu toz şekeri, vanilyayı, kabartma tozunu ve fındık ununu ilave ederek iyice karıştıralım. Daha sonra bu karıştırdığımız malzemelerin ortasını havuz gibi açalım ve yumurtayı ve tere yağını küp şeklinde doğrayarak ekleyelim. Bütün malzemeleri yumuşak bir kıvam alıncaya kadar iyice yoğuralım. Yoğurma işlemi bittikten sonra yoğurma kabının ağzını streç film ile kapatarak buzdolabında yaklaşık 20 dakika dinlendirelim. Bu arada iç harcını hazırlamak için, derin kasenin içerisine böğürtleni, pudra şekerini ve buğday nişastasını ekleyerek karıştıralım. Böğürtlenleri ezmemek için kaşık ile oldukça yavaşça karıştıralım. Buzdolabında dinlenmiş olan tart hamurunun 2/3'lük olan kısmını alalım ve bir merdane ile kalıbın büyüklüğünde açalım. Böğürtlenli TurtaTurta kalıbını tereyağı yada margarin ile iyice yağlayın. Açtığınız hamuru kenarlardan ortaya doğru koyarak kalıba yerleştirelim. Daha sonra böğürtlenli karışımı hamurun üzerine dökelim ve her yerine aynı miktarda yayalım. Kabın içinde kalan diğer hamuru da turta kalıbının büyüklüğünde açalım ve bütün malzemelerin üzerini kaplayacak şekilde kapak gibi kapatalım. Kalıbın kenarlarına taşmış olan hamurları içe kıvıralım ve üzerine yumurta akını sürelim. En son file bademleri turta hamurunun üzerine yerleştirelim. Daha önceden 160 derecede ısıtılmış olan fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Daha sonra servis tabağına alalım. Afiyet olsun.

]]>
Böğürtlen Reçeli https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-receli.html Tue, 27 Nov 2018 09:46:32 +0000 Böğürtlen Reçeli, enfes tadı ve lezzeti dahilinde büyük küçük herkesin severek tükettiği reçel türleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Çok kolay bir şekilde gerçekleşen yapımı ve alınan sonuç göz önüne alındığ Böğürtlen Reçeli, enfes tadı ve lezzeti dahilinde büyük küçük herkesin severek tükettiği reçel türleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Çok kolay bir şekilde gerçekleşen yapımı ve alınan sonuç göz önüne alındığı zaman ev hanımlarının tercihi olmaya başlamaktadır. Malzemeleri herhangi bir market ya da bakkaldan temin edilebilen böğürtlen reçeli, fazla masraf yapılmadan bir tatlı yapmak isteyen herkes için vazgeçilmez bir reçel çeşidi olmaktadır.

Böğürtlen Reçeli İçin Kullanılacak Olan Malzemeler
  • Yaklaşık olarak 600-650 gram civarı böğürtlen
  • 400 gram civarında toz şeker
  • Bir çay kaşığının yaklaşık yarısı kadar limon tuzu 
Böğürtlen Reçelinin Hazırlanışı

Öncelikle hijyen açısından dikkatli ve temkinli olmalıyız. Bu sebepten ötürü böğürtlenleri iyice yıkıyoruz. Bir orta büyüklükte çelik tencere içerisine önce şekerin yarısını ardından böğürtlenleri en son olarak da kalan toz şekeri döküp yaklaşık olarak 25-30 dakika arasında bir süre bekletiyoruz. Bu süre içerisinde daha önce yağlı yemeğe ya da salçaya bulaşmamış bir tahta kaşık yarımıyla yavaşça aralıklı bir şekilde karıştırınız. Öncesinde kızgın vaziyetteki ateşte 20 dakika daha sonrasında ise kısık ateşte yaklaşık olarak 20 dakika kadar kaynatıyoruz. Bu işlemi yaparken ocağın en küçük bölümünü kullanmak daha da iyi olur. Çünkü miktar az olduğundan dolayı büyük gözenekli ocakta herhangi bir yapışma durumu oluşabilir. Yapışma gibi bir durum oluşmuşsa bunun sebebi muhtemel olarak bundan dolayıdır. Kısık ateşte kaynatırken yarım çay kaşığı kadar limon tuzunu tencerenin içerisine ekleyin. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra tencerede yer alan malzemeleri karıştırın. 20 dakika dolduktan sonra ise tencereyi ateşin üzerinden indirip dinlenmeye alın. Reçel yeni yapıldığından dolayı biraz sulu gelmiş olacaktır. Biraz daha katı bir hale gelebilmesi için cam bir kavanozun içine boşaltarak kapatınız. Güneş gören bir yerde, toz bulunmayan bir ortamda ve rüzgar alan bir yerde olması daha çabuk katılaşmasını sağlayacaktır. Uygun ortamın sağlanması ve hava şartlarının uygun olması durumunda yaklaşık 3-4 gün içerisinde uygun kıvam yakalanmış olacaktır. Uygun adımlar sağlanarak hazırlanan jöle kıvamındaki reçel tartlar eşliğinde de afiyetle yenilebilir.

Böğürtlen Reçeli
Böğürtlen Reçelinin Faydaları
  • İdrar sökücü özelliği taşır.
  • Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
  • Gözlerdeki zayıf görüşü güçlendirir.
  • Mesane taşlarının düşmesinde yardımcı olmaktadır.
  • Cildi gerip canlılık verir.
Reçel yapılırken başka birinin yardımı ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat yardım almak daha lezzetli ve iyi reçel yapmak için yardımcı olacaktır. Böğürtlen reçelini yapmayı planlayan ev hanımlarına şimdiden kolay gelsin. Yapmış olanlara ise afiyet olsun.
]]>
Böğürtlen https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen.html Wed, 28 Nov 2018 04:11:11 +0000 Böğürtlen, gülgiller familyasının türlerinden olan üzerinde yaprakları ve renkli meyvesi olan bitki çeşididir. Fundalıklar da, bahçelerde, çalılıklarda yada yol kenarında yetişen böğürtlenin birçok çeşidi de bulunm Böğürtlen, gülgiller familyasının türlerinden olan üzerinde yaprakları ve renkli meyvesi olan bitki çeşididir. Fundalıklar da, bahçelerde, çalılıklarda yada yol kenarında yetişen böğürtlenin birçok çeşidi de bulunmaktadır. Çalı şekilde dalları olan, dikenli dalları olan ve yeşil dikenli yapraklara sahip olan yapısı ile önce çiçek açar ve daha sonra da meyvesini verir. Genel olarak Mayıs ayında çiçek açar ve Haziran ayına doğru meyvesini vermeye başlar. Ortaya çıkmaya başlayan böğürtlen önce koyu yeşil renkte olup daha sonra kırmızı bir renge dönüşür ve en son olarak da olgunlaşmasına yakın da siyah yada mor bir renk haline geldiği zaman yenilmeye başlanabilir. Sulu ve oldukça da lezzetli olan böğürtlen meyvesi herkes tarafından bol miktarda tüketilmelidir. İçermiş olduğu bol miktarda vitamin değerleri ile magnezyum ve iyot ile, şeker ve asitler ile insan sağlığı için birçok değeri bulundurmaktadır ve oldukça faydalı özellikler sağlamaktadır. Meyvesinin vermiş olduğu faydaların yanı sıra kökü ve yaprağı ile de oldukça faydalar sağlamaktadır. Böğürtlenin meyvesi reçel yapımında, suyunun sıkılarak içilmesinde ve sade olarak tüketilmesi ile herkesin tüketebileceği meyve türü olma özelliğindedir. 

Böğürtlen meyvesinin faydaları
  • Ağız içi bakımda, diş bakımında, diş etleri ve dil sağlığında birçok fayda verici özellikleri bulunmaktadır,
  • Tansiyon düşürücü etkisi vardır ve tansiyonu düzenli bir hale getirmede önemli rol oynamaktadır,
  • Kanser ve tümör gibi hastalıklarda oluşan hücrelerin oluşmasını engeller ve bu hastalıklara karşı vücudu dirençli hale getirir,
  • Hazmı kolaylaştırır ve bağırsakları temizleyici özelliği bulunur bundan dolayıda kabızlık sorununa iyi gelir,
  • Enerji verici özelliği bulunur ve daha dirençli vücut olmasında oldukça etkili olur,
  • Özellikle kadınlar da sıkça rastlanan beyaz akıntıyı kesici özelliği bulunmaktadır,
  • Basura iyi gelir idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır,
  • Doku ve damar yumuşatıcı etkisi vardır ve bu sebepten de peklik verici özellikte olmaktadır,
  • Ayaklarda oluşan şişkinliği giderici özelliği vardır.
  • Solunum yollarını temizleyici bir özelliği vardır ve bundan dolayı da rahat nefes alınıp verilmesini sağlar.
BöğürtlenBöğürtlen yaprağının faydaları
  • Ciltte meydana gelen ağrıları dindirici özelliği vardır ve yanıkları iyileştirici özelliği bulunmaktadır,
  • Ciltte oluşan her hangi bir yaraya iyi gelmektedir,
  • Ciltte meydana gelen izler ve lekeleri giderici ve yok edici bir etkide bulunmaktadır,
  • Hemoroid tedavisinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.
Böğürtlen kökünün faydaları
  • Kanda ki şeker oranını düşürücü özelliği bulunmaktadır,
  • Kanda oluşan zehirli ve zararlı bakteri yada virüslerden temizleyici etkisi vardır,
  • Mesanede oluşan kumları dökmede önemli bir rol oynamaktadır,
  • Safra kesesinde oluşan taşları düşürür ve taş oluşmasına engel olmada önemli bir rol oynar.

]]>
Böğürtlen Marmelatı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-marmelati.html Wed, 28 Nov 2018 16:46:59 +0000 Böğürtlen Marmelatı, reçelden farklı olarak meyvelerin püre haline getirilmesi ile yapılır. Böğürtlen marmelatı yapımında meyve seçiminden kavanoz seçimine kadar bir kaç püf noktası bulunur. Çok ezilmiş yada çok ham olan Böğürtlen Marmelatı, reçelden farklı olarak meyvelerin püre haline getirilmesi ile yapılır. Böğürtlen marmelatı yapımında meyve seçiminden kavanoz seçimine kadar bir kaç püf noktası bulunur. Çok ezilmiş yada çok ham olan böğürtlenler tercih edilmemelidir. Marmelatlar pişirildikten sonra cam kavanozlara konulmalıdır. Kavanozlar kullanılmadan önce cam kavanozlar ve kavanoz kapakları 3-5 dakika kaynar suda bekletilmelidir. Bunlara dikkat edilerek yapılan böğürtlen marmelatı 24 aya kadar buzdolabında muhafaza edilebilir. 

Malzemeler
  • 1 kilo böğürtlen
  • 1.5 kilo toz şeker
  • Yarım limon suyu
  • Su
Yapılışı

Böğürtlen iyice yıkandıktan sonra su solu tencereye alınarak kısık ateşte kaynatılır. Kaynarken köpük oluşursa alınmamalıdır. Tencere ocaktan indirildikten sonra köpükler alınmalıdır. Eğer köpük oluşması istenmiyorsa kaynarken tercihe göre tencere içerisine biraz tereyağı eklenebilir. Daha sonra yumuşayan böğürtlenler blenderdan veya süzgeçten geçirilir. Tanelerin kalmaması, tam öğütülmesi tercih edilirse süzgeçten geçirilerek kullanılır. bu işlemden sonra böğürtlenler tekrar tencereye alınır. Böğürtlen ekşi formlu bir meyve olduğu için şeker oranı 1 birim meyve 1,5 birim şeker şeklinde ayarlanmalıdır. Bu bilgiler doğrultusunda tencereye  toz şeker de eklenerek kaynatma işlemine devam edilir. Marmelat kıvam bulana kadar kaynatılmalıdır. İstenilen kıvam yakalandıktan sonra içine limon suyu da ilave edilerek karıştırılır. Pişen marmelatlar temiz cam kavanozlara doldurulur.Böğürtlen Marmelatı Kaynatılan marmelat kavanozda 1.5 santim boşluk kalacak kadar doldurulmalıdır. Kavanozların ağzına havlu  kağıt kapatılarak soğutulur. Daha sonra kavanozlar ters çevrilir. Marmelatlar oda sıcaklığına düşene kadar bekletilir. Bu sayede üstte kalan hava boşluğu genleşme ile yok edilmiş olacaktır. Oda sıcaklığına ulaşan marmelat daha sonra Kavanozlar ışık görmeyen, çok sıcak olmayan havadar yerlerde muhafaza edilmelidir. Açılan kavanozlar daha sonra bozulmaması için buzdolabında muhafaza edilir. 

Afiyet Olsun.
]]>
Böğürtlen Şurubu https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-surubu.html Thu, 29 Nov 2018 01:31:11 +0000 Böğürtlen Şurubu, evde yapımı çok kolaydır. Tamamen doğal yollarda yapıldığı ve içerisinde hiç bir katkı maddesi olmadığı için sıkça tercih edilir. Özellikle yaz aylarında serinlemek için çokça tüketilir. Böğürtlen Şurubu, evde yapımı çok kolaydır. Tamamen doğal yollarda yapıldığı ve içerisinde hiç bir katkı maddesi olmadığı için sıkça tercih edilir. Özellikle yaz aylarında serinlemek için çokça tüketilir.

Böğürtlen Şurubu Malzemeleri

  • 1 kilo böğürtlen
  • 10 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • Su

Yapılışı

Böğürtlenler sap kısımları koparılarak bir kaç kez soğuk su ile yıkanır. Daha sonra tencereye dizilir. Üzerine  şeker ilave ederek pişirilir. Bu aşamada böğürtlen kendi suyunu bırakacağı için harici su eklemeye gerek yoktur. Kaynadıktan sonra limon tuzu ilave edilir ve 2-3 dakika sonra ocaktan alınır. Böğürtlenler ne kadar olgun ve iriyse şurubun lezzeti o kadar iyi olur. Aralıkları ince ve çok sık olan tel süzgeç yardımıyla başka bir kaba süzülür. Aralıkları sık süzgeç kullanılmasındaki amaç böğürtlenin çekirdeklerinin şuruba katılmasını önlemektir. Şurup sadece böğürtlen püresinden olmalıdır. İçine böğürtlenin posası katılırsa bulanık bir görüntü oluşacaktır. O nedenle tüm bu işlemlerin böğürtlen sıcakken yapılması gerekir. Böğürtlen şurubu hazırdır. 

Böğürtlen Şurubu

Şurup katı ve kıvamlı olduğu için mutlaka ya içme suyu ile yada maden sodası işe inceltilerek kullanılmadır. Kullanılmayan miktar buzdolabının dondurucu kısmında muhafaza edilebilir. Böğürtlen şurubu ve maden suyu bire bir oranda hazırlandığında lezzetli sonuçlar elde edilir. Hazırlanan içecek önceden soğutulmuş bardaklara konularak servis yapılır. Ayrıca hazırlanan şurubun en geç bir hafta içinde tüketilmesi gerekir. Afiyet olsun.

]]>
Böğürtlen Kökü Çayı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-koku-cayi.html Fri, 30 Nov 2018 00:18:32 +0000 Böğürtlen kökü çayı, çilek ve ahududu ile aynı aileye mensup olan böğürtlen, Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Kuzey'de kendiliğinde yetişen bir meyvedir. Yaklaşık olarak 2000 yıldır Avrupa ülkeleri başta olmak Böğürtlen kökü çayı, çilek ve ahududu ile aynı aileye mensup olan böğürtlen, Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Kuzey'de kendiliğinde yetişen bir meyvedir. Yaklaşık olarak 2000 yıldır Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede çeşitli sağlık sorunlarına karşı kullanılmaktadır. Böğürtlen meyvesinin kendisi kadar kökünden hazırlanan çayı da faydalıdır. Böğürtlen kökü çayının en önemli özelliği sakinleştirici etkisidir. Tüketilen çay vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılamak için faydalıdır. Sinirsel hastalıklar, huzursuzluk için adeta doğal bir reçetedir.

Gülgiller familyasına ait, çok yıllık bir çalı bitkisi olan böğürtlen, dikenlidir ve ufak siyah meyveleri vardır. Yaz başlarında çiçek açar ve açtığı çiçekleri pembe ve beyaz olur. Tıpkı çilek gibi yetişen bir meyvedir. Yaklaşık olarak 0,5-4 m kadar boylanır. Üst kısmında kalan yaprakları koyu, alt yaprakları ise yeşil renktedir. Bitki meyvesini Ağustos ve Eylül aylarında vermeye başlar. Genelde yol kenarları, bataklıklar ve nemli yerlerde yetişir. Böğürtlen bir tür yaban bitkisidir.

Böğürtlen kökü çayı faydaları

  • Böğürtlen kökü çayının kan temizleyici özelliği vardır.
  • Eklem ağrıları için faydalıdır.
  • Kanamayı durdurucu özelliği vardır.
  • Terletici etkiye sahiptir.
  • İdrar söktürücü olarak kullanılabilir.
  • İştahın artmasını sağlar.
  • Antibakteriyel özelliği vardır.
  • Yüksek tansiyona karşı iyi gelir.
  • Ciltte oluşan döküntülere karşı faydalıdır.
  • Rinit tedavisinde kullanılabilir.
  • Hassasiyete karşı iyi gelir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.
  • Uyku düzenleyici etkisi vardır.
  • Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Adet döneminde yaşanan ağrılara karşı iyi gelir.
  • Şeker hastaları için faydalı bir çaydır.
  • Aterosklerozaya faydalıdır.
  • Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
  • Kalp sağlığına karşı iyi gelir.
  • Hemoroit tedavisinde faydalıdır.
  • İshali kesici etkisi bulunmaktadır.
  • Varis tedavisine yardımcı olur.
  • Kansere karşı vücudu korur.

Böğürtlen Kökü ÇayıBöğürtlen kökü çayı nasıl hazırlanır

Böğürtlen kökü çayı hazırlamak için kurutulmuş böğürtlen kökü kullanılır. 1 büyük fincan için 1 tatlı kaşığı böğürtlen kökü kurusu yeterli olur. Yeteri kadar su kaynatılır ve ocaktan alınarak içine böğürtlen kökü eklenir. 10 dakika kadar demlendikten sonra böğürtlen kökü çayı içmek için hazır olur.

Böğürtlen kökü çayının yan etkileri

Böğürtlen kökü çayı ishale karşı kullanılsa da fazla tüketildiğinde mide bulantısı, mide ağrısı ve kusmaya yol açabilir. İçeriğinde tanen bulunan çay uzun süre kullanıldığında karaciğere hasar verebilir. Karaciğerle alakalı rahatsızlığı olan kişiler böğürtlen kökü çayı kullanmamalıdır. İçeriğinde yer alan tanen ayrıca kalsiyum ve demirin vücut tarafından emilimini olumsuz etkileyebilir. Böğürtlen çayının içine limon ve süt katılarak içildiğinde demir ve kalsiyum dengelenebilir. Gebelik ve emzirme dönemi ile ilgili bir olumsuzluğu kanıtlanmış olmasa da bu süreçlerde mutlaka doktora danışılarak tüketilmelidir.

]]>
Böğürtlen Çayı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-cayi.html Fri, 30 Nov 2018 01:39:31 +0000 Böğürtlen Çayı, Eğer bitki çaylarıyla aranız iyiyse ve aromalı içecekleri seviyorsanız böğürtlen çayı denemeden geçilmemelidir. Bu çay faydalı olduğu kadar lezzetlidir de. Bazı bitki çaylarını içerken faydası Böğürtlen Çayı, Eğer bitki çaylarıyla aranız iyiyse ve aromalı içecekleri seviyorsanız böğürtlen çayı denemeden geçilmemelidir. Bu çay faydalı olduğu kadar lezzetlidir de. Bazı bitki çaylarını içerken faydasını göz önünde bulundururuz ve tadı güzel olmadığı için kendimiz zorlarız. Fakat böğürtlen çayı hem yararlı hem de aromatik tadıyla hoş bir tada ve kokuya sahiptir. 

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır 

Öncelikle böğürtlenin kurutulmuş olarak aktarlardan temin edilmesi gerekmektedir. Fakat yaprağını değil, böğürtlenin kendisinin kurusunu almalısınız. Böğürten yaprağı da faydalı olmakla beraber yaprağından çay yapılmaz. Kurutulmuş böğürtlenleri bir tutam alarak sıcak suya (kaynamış olsun) atınız. Ardından ağzını kapatarak yaklaşık 8 10 dakika çok kısık ateşte kaynamaya bırakın. Altını kapattıktan sonra ise, 5-6 dakika demlemeye bırakınız. Bir fincana alarak içiniz. Aynı zamanda tanelerini de tüketebilirsiniz. Bunu günde 2 bardağı geçmemek kaydıyla tüketebilirsiniz. Eğer sindirimin hızlandırılması ve hücre yenilenmesi için bir fayda görmek istiyorsanız yaprakları iyice kaynatın ve suyunu bir şişeye süzün. Su ılıdıktan sonra bir kahve fincanı bu suyu için. Fakat çok fazla içmeyiniz. Zaten küçük bir fincan içmeniz gereken yararı sağlayacaktır. Yaprak ya da köklerden elde ettiğiniz bu çayı diğer bitki çayları gibi bol tüketmek sakıncalı olabilir. Fakat kurutulmuş böğürtlenin kendi tanesinin bir zararı yoktur. 

Böğürtlen Çayı
Böğürtlen Çayının Yararları Nelerdir
  • Bu çay zihni açık tutarak daha canlı bir belleğe ve hafızanın güçlenmesine fayda sağlar. 
  • Sindirimi düzenleyerek, metabolizmanın çalışmasını sağlar. 
  • Aç karına içilirse, yağ yakımına destek sağlar. 
  • C vitamini yönünden zengindir. 
  • Hücre yenilenmesine yarar sağlar. Cildin canlılığını ve parlaklığını korumasına yardımcı olur.
  • Düzenli olarak tüketilmesi yaşlanmayı yavaşlatır. 
  • Ağız kokusunu alır. 
  • Kanı temizleyerek antioksidan görevi görür. 
  • Yapraklarının kaynatılarak saça uygulanması saçların uzamasına ve parlamasına yarar sağlar. 

]]>
Böğürtlen Kurusu https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-kurusu.html Fri, 30 Nov 2018 22:34:24 +0000 Böğürtlen Kurusu, Böğürtlenin yaş meyvesi kadar kurusu da son zamanlarda çok sık tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise böğürtlen son derece faydalı ve lezzetlidir. Böğürtleni ister yaş meyve, ister kuru isterseniz de yaprak v Böğürtlen Kurusu, Böğürtlenin yaş meyvesi kadar kurusu da son zamanlarda çok sık tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise böğürtlen son derece faydalı ve lezzetlidir. Böğürtleni ister yaş meyve, ister kuru isterseniz de yaprak ve köklerinden kür olarak kullanabilirsiniz. Son derece faydalı olan böğürtlenin kurusunu çay şeklinde tüketebilirsiniz. Önce böğürtlen kurusunun yararlarını sonra da nasıl hazırlanacağına bakalım.

ğürtlen Kurusu Ne işe Yarar
  • Böğürtlen kurusu düzenli olarak çay halinde tüketildiğinde kanı temizler ve kandaki mikropların atımını kolaylaştırır. 
  • Cildin temiz ve canlı görünüme kavuşmasını sağlar ve cildi rahatlatır. 
  • Sinir, gerginlik ve stres anında yatıştırıcı özelliği de vardır. 
  • Hastalıklara karşı direnci artırır. 
  • Cildin yaşlanmasını erteler ve daha genç bir görünüm kazandırır. 
  • Tok tutma özelliği olduğu için gün içinde yemek yeme isteğinizi minimuma indirir ve kilo vermenizde yardımcı olur. 
  • Doğal yollarla vücudunuzun enerjisini kazanmasını sağlar. 
  • aroması sayesinde kokusu güzeldir. Ağız ve nefesin ağır kokusunu alır. Sabahları kahvaltıdan sonra tüketebilirsiniz. 
  • Mide bulantısını keser. 
Böğürtlen Kurusu
Böğürtlen Kurusu Nasıl Tüketilir

Her gün bir avuç dolusu böğürtlen kurusunu yiyebilirsiniz. Aynı zamanda kuru yemişlerle karıştırarak da kendinize bir kase hazırlayabilirsiniz. Böğürtlen kurusunu on dakika kaynamış suya atıp, rengini bıraktıktan sonra çay olarak da yudumlayabilirsiniz. Saba ve akşam yatmadan önce içmeni faydalı olacaktır. Ayrıca ilk kez içecekseniz başta tadı farklı gelebilir. Ne kadar fazla kişi tarafından tüketilse de herkesin damak lezzeti aynı olmadığından ekstra bal ya da şeker, bir kaç damla limon ekleyerek de deneyebilirsiniz. Aktarlardan temin edebileceğiniz gibi, evdeki yaş meyveyi güneşte kurutarak da kendi böğürtlen-izden kendiniz de yapabilirsiniz. 
]]>
Böğürtlen Kökü https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-koku.html Sat, 01 Dec 2018 21:39:37 +0000 Böğürtlen Kökü, Latincede ismi Rubus caesius şeklinde olan Böğürtlen, gülgiller ailesindendir. Ana yurdu Orta Güney ve Batı Avrupa’dır. Ülkemizde ise Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde oluşmaktadır. Ahududu v Böğürtlen Kökü, Latincede ismi Rubus caesius şeklinde olan Böğürtlen, gülgiller ailesindendir. Ana yurdu Orta Güney ve Batı Avrupa’dır. Ülkemizde ise Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde oluşmaktadır. Ahududu ve çilekle yakın bir akrabalığı bulunmaktadır. 100’e yakın olan cinsini birbirinden ayırt etmek oldukça güçtür. Gövdeleri ve dalları dört köşeli çok yıllık bir dikenli bitkidir.  Haziran ve Temmuz aylarında beyaz, pembe veya kırmızı renkte şemsiyemsi salkımlar biçiminde çiçekler açar. Görüntüsü kadar tadıyla da mükemmel lezzette meyveler verir. Mevsiminde Pazar tezgahlarını süsleyen böğürtlen her cins kek, tatlı, pasta ve dondurmaya konulabilir. Vitaminler ve minerallerce oldukça zengin olan meyveleri ile iştah açıcı tatta harika reçeller yapılabilir.

Bu oldukça yakından tanınıp bilinen bitkinin kökleri yıllardır farklı kültürler tarafından şifa maksatlı da kullanılmıştır. Antik Roma zamanının en önemli hekimlerinden biri olan Galenus, böğürtlen kökünü böbreklerdeki taşı eritmek maksadı ile kullanmıştır. Eski Roma zamanında yaşamış olan ünlü botanikçi Dioskorides’in yazdığı Materia Medica isimli eserinde böğürtlen kökünün yararlarından bahsedilmektedir. Farklı kültürlerde tütsüsünün kötü olan ruhları uzaklaştırdığına inanılmıştır.

Böğürtlen Kökü

Böğürtlen kökü bitkisinden, böğürtlen kökü çayı, böğürtlen kökü yağı, böğürtlen kökü ekstraktı ve ekstresi imal edilir. Ayrıca içinde yer alan vitaminlerin, minerallerin zenginliği ile fazla çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir. Halk tarafından böğürtlen kökü çayı içmenin vücudu güçlendirmeye, idrar söktürmeye, öksürüğü kesmeye, ayaklarda bulunan şişlikleri geçirmeye, yüksek olan tansiyonu düşürmeye, ağrıları azaltmaya ve şeker hastalığına iyi geldiğine inanılır. Tedavi maksatlı kullanıldığı zaman mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Uygun olan koşullarda kurutulmuş olan böğürtlen yaprağı, ağzı kapalı olan bir kapta, loş, serin ve kuru olan bir yerde saklanıldığı zaman ömrü 1 sene kadardır. 

]]>
Böğürtlen Çeşitleri https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-cesitleri.html Sun, 02 Dec 2018 06:37:30 +0000 Böğürtlen çeşitleri: Ülkemizde birçok böğürtlen çeşidine rastlanır. Çünkü hemen hemen her il de böğürtlen yetiştirilir. Ülkemizin her bölgesinde böğürtlen yetiştirmenin sebebi ise Türküye orta kuşakta yer aldığı Böğürtlen çeşitleri: Ülkemizde birçok böğürtlen çeşidine rastlanır. Çünkü hemen hemen her il de böğürtlen yetiştirilir. Ülkemizin her bölgesinde böğürtlen yetiştirmenin sebebi ise Türküye orta kuşakta yer aldığından dolayı dört mevsimi yaşar. Çoğu böğürtlen türü kendiliğinde yol kenarlarında veya toprağı verimli olan yerlerde yetişir. Ama özellikle Orta Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir. Böğürtlen birçok değişik şekilde kullanılır. Meyve olarak, reçeli yapılarak, yoğurttu yapılarak, dondurma çeşidi yapılarak, meyve suyu yapılarak veya pastası yapılarak gibi birçok değişik şekilde kullanılır. Vitamin bakımında yüksek değerlere sahip bir meyve türüdür. Böğürtlen saçak köklü ve dikenli bir yapıya sahiptir. Dalları ince olduğu için yana doğrudur. 

Böğürtlen çeşitleri;

Boysenberry böğürtlen: Olgunlaşması uzun zaman sürer. Mor rengine yakın bir renge sahiptir. Koyu renkli yaprakları vardır. Uzun ve iri tanecikli meyvesi vardır. Verimi oldukça iyidir. Koyu aroması olduğundan dolayı dondurma yapımına elverişlidir.
Logan böğürtlen: Meyveleri büyük ve uzun şekildedir.  Dikenli yapıya sahiptir. Kırmızı renge sahiptir.  Çok sık üretilmez.
Apache böğürtlen: Meyveleri büyük ve koni şeklindedir. Verimi oldukça iyidir. Siyah renge sahiptir. Günlük meyve olarak tüketilir.
Navaho böğürtlen: Meyveleri serttir. İri ve orta büyüklüktedir. Dik şekilde gelişir. Siyah renge sahiptir.
Kıowa böğürtlen: İri ve büyüktür. Meyveleri serttir. Hasat zamanı uzundur. Siyah renge sahiptir. Kuvvetli bir yapısı vardır.
Böğürtlen Çeşitleri
Arapaho böğürtlen: Meyveleri büyük ve uzun bir şekildedir. Verimi oldukça iyidir. Tadı çok lezzetli ve siyah renktedir.  Günlük meyve olarak çok tüketilir.
Olallıe böğürtlen: Meyveleri uzun ve iri tanecikli yapıdadır. Verimi oldukça iyidir. Asit tadında ve siyah renge sahiptir. Sık ve iri dikenlere sahiptir.
Chester böğürtlen: Meyveleri uzun ve koni şeklindedir. Verimi oldukça iyi ve siyah sahiptir. Koyu bir aroması vardır.
Thedor Reımers böğürtlen: Meyveleri yuvarlak şekildedir. Koyu aroması vardır ve siyah renge sahiptir. Yumuşak ve suludur. Çok kullanışlıdır. Kuvvetli bir kök yapısı vardır. 
Marıon böğürtlen: Dikenli bir yapısı vardır. Verimi oldukça iyidir. Tadı oldukça lezzetli ve etli yapıdadır. Kırmızı rengine sahip ve soğuğa dayanıklı değildir.
]]>
Böğürtlen Şerbeti https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-serbeti.html Mon, 03 Dec 2018 01:35:48 +0000 Böğürtlen Şerbeti, şerbet çeşitleri çoğunlukla en sık olarak tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Her çeşit meyveyle kolaylıkla farklı lezzetlerde şerbetler hazırlamak mümkündür. Şerbet en çok ramazan günlerinde Böğürtlen Şerbeti, şerbet çeşitleri çoğunlukla en sık olarak tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Her çeşit meyveyle kolaylıkla farklı lezzetlerde şerbetler hazırlamak mümkündür. Şerbet en çok ramazan günlerinde ve sıcak havalarda daha fazla tüketilmektedir. Genellikle pek çok kişi limonata, portakal suyu, ve vişne suyunu daha çok severken şimdilerde nar suyu, böğürtlen şerbeti gibi yeni lezzetlerde kişilerin damak tatlarına hitap etmektedir. Bu tür şerbetler asit içermediğinden dolayı sağlıklıdır ve aileniz ile birlikte gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz muhteşem bir lezzettir. Ayrıca şerbeti yapılan her meyvenin farklı vitaminler ve mineraller barındırmasından dolayı sabah kahvaltısında ya da akşam yemeklerinde tüketimi daha fazladır. Böğürtlen şerbetini çoğunlukla kaynattıktan sonra ezerek suyunu alarak elde etmektedirler. Aslında bu tip şerbetleri daha çok yeni doğum yapmış kişilere sütünün olması için içirirlermiş. Mutlaka bu müthiş lezzeti büyük küçük herkes denemelidir. Eğer isterseniz böğürtlen şerbetinin içerisine limon suyu ile kızılcık ilave ederseniz çok daha lezzetli bir şerbet elde etmiş olursunuz. Ayrıca bu sağlıklı şerbeti günlük yaşantımızda daha sık tüketmeye özen göstermeliyiz.

Böğürtlen Şerbeti
Böğürtlen Şerbeti İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • Yarım kg olgunlaşmış böğürtlen
  • 2 litre su
  • 1,5 su bardağı toz şeker
Böğürtlen Şerbetinin Hazırlanışı, ilk önce böğürtlenleri saplarından ayırarak bol suyun içerisinde yıkıyoruz. Daha sonra suyunu süzmesi için bir kabın içerisine alıyoruz. Derin bir tencerenin içine önce böğürtlenleri daha sonra suyu ilave ederek ocağın altını yakıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Böğürtlenler kaynamaya başlayınca kendine has olan rengini bırakır. Suyun rengi döndükten sonra içerisine toz şekeri ilave edelim ve karıştıralım. Böğürtlen şerbeti kaynamaya başlayınca üzerinde oluşan köpükleri süzgeç kaşık yardımı ile alalım. Daha sonra ocağın altını kapatalım. Böğürtlen şerbetinin altını kapattıktan sonra kendi rengini almasına mutlaka dikkat edilmelidir. Eğer rengi tam olarak dönmemiş ise bir miktar daha kaynatılmalıdır. Şerbeti soğuması için bir kenara kaldıralım. İsterseniz böğürtlenleri ezerek süzün, isterseniz kaynayan suyunu süzün ve sürahinin içine alın. Soğuması için buzdolabına kaldıralım, iyice soğuduktan sonra böğürtlen şerbeti servis için hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Böğürtlen Ekimi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-ekimi.html Mon, 03 Dec 2018 22:17:58 +0000 Böğürtlen Ekimi, Böğürtlen Türkiye'nin hemen, hemen her bölgesinde yetişe bilen bir bitki türü olarak bilinmektedir. Böğürtlen mineraller ve vitamin bakımından çok zengin bir yapıya sahip bir bitkidir. Böğürtlen genel ola Böğürtlen Ekimi, Böğürtlen Türkiye'nin hemen, hemen her bölgesinde yetişe bilen bir bitki türü olarak bilinmektedir. Böğürtlen mineraller ve vitamin bakımından çok zengin bir yapıya sahip bir bitkidir. Böğürtlen genel olarak çöl iklimi dışında bütün iklimlere uyum sağlayan ama kuzey yarımküreye hitap eden bitkidir. Böğürtlen dikensi sürgünler bulunduran yapısı ile birlikte üzümsü bir meyve türüdür. Böğürtlen meyvesi çok nazik ve narin bir meyve olma özelliği taşıması ile birlikte çok çabuk bozulma özelliği taşır ve o yüzden raf ömrü çok kısadır. Böğürtlen sıcak iklim meyvesi olma özelliği ile soğuğa karşı dayanıksız meyvedir. Böğürtlen olgunlaşma sırasında kuru havaları sevmeyen bitki olarak ta bilinir.

Ekimi: Böğürtlen ekiminden önce ekilecek tarlaya bakım yapılmalıdır. Böğürtlen ekimi yapılacak topraktan toprak örnekleri alınarak analiz yapılmalı ve duruma göre gübreleme yapılmalıdır. Böğürtlen ekiminden önce organik çiftlik gübresi ile toprak zenginleştirilir. Gübreleme işlemi yapıldıktan sonra toprak işlenmek kaydı ile gübrenin toprak ile bütünleşmesi sağlanır. Son olarak taban gübresi denilen potasyumlu ve fosforlu gübreleme yapılarak son kez toprak sürülür. Böğürtlen ekimi yapılacak fidanlar özenle seçilmeli fidanların hastalıklı olmamalı köklerinin iyi gelişmiş ve kuvvetli olmalıdır. Bu fidanlar ekim zamanına kadar iyi saklanmalıdır. Fidanların ekim bölgesine getirilmesi esnasında içerisinde çamur dolu kovalar ile yada ıslak nemli torbalar içerisinde getirilmelidir. Böğürtlen ekimi için uygun gün seçilmeli havanın kapalı ve rüzgarsız olduğu gün seçilmelidir. Ekimi yapılacak böğürtlen fidanları dikimden önce kökler temizlenmeli kuru ve aşırı uzun kökler makas ile kesilmelidir. Böğürtlen ekimi yapıldıktan sonra her bitkide de olduğu gibi can suyu verilmelidir. Böğürtlen ekiminde bölgesel şartlar göz önünde bulundurularak ekim yapılmalı  soğuk bölgelerde ilkbaharda kışları ılık olan bölgelerde sonbahar da ekim yapılması ürün kalitesi bakımından sağlıklı olacaktır. Böğürtlen ekimi mesafesi büyüme gücüne, türüne, toprak verimliliğine, terbiye şekline göre belirlenmelidir. Genel olarak böğürtlen ekimi aralıkları 2,5 metre ile 1,5 metre aralıklarla ekilmelidir.

Böğürtlen Ekimi
Budama: Böğürtlen ekiminde en önemli işlemlerden biride budama işlemidir. Kışın yapılacak budama işleminde kuruyan dallar gövdeden alınmalıdır. Haziran aylarında zayıf ve ince görülen dallar budanmalıdır ana dalın daha verimli büyümesi sağlanmalıdır. Üç yılda bir genel olarak yeşil budama yapılmalıdır. Budamada ana dallar 195-200 cm yükseklikte bırakılmalıdır.

Ekim Sonrası Bakım: Böğürtlen ekimi sonrasında özellikle zararlı otlardan arındırılmalı, hastalık ve zararlılar ile mücadele için ilaçlama yapılmalıdır. Böğürtlen sıra araları çapalanmalı ve toprakta oluşan kesekler kırılarak parçalanmalıdır.
]]>
Böğürtlen Maskesi https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-maskesi.html Tue, 04 Dec 2018 08:14:10 +0000 Böğürtlen maskesi, Böğürtlenin içerisinde bulunan vitaminler, organik asitler ve mineraller cilt için oldukça faydalıdır. Böğürtlenin aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içermesi cilt ile temasta cildi erken yaşlanmaya k Böğürtlen maskesi, Böğürtlenin içerisinde bulunan vitaminler, organik asitler ve mineraller cilt için oldukça faydalıdır. Böğürtlenin aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içermesi cilt ile temasta cildi erken yaşlanmaya karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek cildi kansere karşı koruyucu bir etki içerir. Böğürtlendeki antioksidanlar serbest oksijen radikallerini içine hapsederek görevini yerine getirir. Böğürtlenin içeriğinde bulunan A,C ve K vitaminleri cildi besleyerek güzelleştirir. Yaşlanmaya karşı cildi korumada, kırışıklıklar ile mücadele etme de oldukça etkilidir. Böğürtlen ciltteki nem oranını koruyarak cildin esnekliğini arttırır. Yağlı cilde sahip olanlar böğürtlenin yapraklarından da faydalanabilir. Böğürtlenin suyu aynı zamanda başarılı bir detoks içeceğidir. Saç ve cilt ve hatta vücut için oldukça etki sağlar. Cildinize gerginlik ve saçlara parlaklık katar. Ayrıca vücut bakımında da kullanılır. Tüm bu faydalar hazırlanan çeşitli maskeler ile cilde ve saça uygulanarak olumlu sonuçlar alınır.

Saçlar için Böğürtlen Maskesi 

Saçı çevreden gelebilecek zararlı etkenlere karşı korumak, parlak ve hacimli saçlar elde etmek için kullanılır. Taze böğürtlene bir miktar su eklenerek macun kıvamına gelecek karıştırılır. Banyoda yada lavaboda ıslak saça doğrudan uygulanır. Yaklaşık olarak 10-15 dakika saçta bekletilir. Daha sonra saç duru su ile yıkanır. 

Böğürtlen Maskesi
Kırışıklıklara Karşı Böğürtlen Maskesi 

Bir kabın içinde 2 yemek kaşığı sade yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay bardağı böğürtlen iyice karıştırılır. Püre haline getirilir ve temiz cilde uygulanır. Yukarıdan aşağıya dairesel hareketler ile cilde masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık olarak 15-20 dakika ciltte bekletilir. Daha sonra cilt duru su ile yıkanır. 

Vücut için Böğürtlen Maskesi 

Bir kabın içinde 4 yemek kaşığı bal, yarım su bardağı böğürtlen, 2 yemek kaşığı şeker blender yardımıyla püre haline getirilir. Vücudun istenilen bölgesine sürülür ve 10 dakika beklenir. Daha sonra o bölge duru su ile yıkanır. 
]]>
Böğürtlen Yaprağı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-yapragi.html Tue, 04 Dec 2018 09:19:29 +0000 Böğürtlen Yaprağı, Böğürtlen yaprağının faydaları saymakla bitmez. Mucizevi etkisi yapraklarında gizli olan böğürtlen yaprağının mesane taşlarını düşürmeye, cilt gençleştirme özelliğine ve hafız kaybına kadar bi Böğürtlen Yaprağı, Böğürtlen yaprağının faydaları saymakla bitmez. Mucizevi etkisi yapraklarında gizli olan böğürtlen yaprağının mesane taşlarını düşürmeye, cilt gençleştirme özelliğine ve hafız kaybına kadar birçok faydaları vardır. Böğürtlen yaprağı haşlanarak içilirse basura, ishale, şeker hastalığına ve idrar söktürmeye son derece faydalı bir bitkidir. Günde 50 gram haşlanmış böğürtlen yaprağının suyundan birkaç fincan içilmelidir. Bademciklerde oluşan iltihaplara karşıda böğürtlen yaprağı suyu ile günde 1-2 defa gargara yapmak iltihabın kurumasına yardımcı olacaktır. Cilt üzerinde oluşan yara ve çıbanlara karşı bir miktar kuru böğürtlen yaprağı havanda dövülerek zeytinyağı ile karıştırılarak yağlı kısmı problemli yere sürülmelidir. Böğürtlen yaprağı toz şeklinde de yaralara ve çıbanlara sürülebilir. Şeker hastalığında, kabızlıkta, böğürtlen yaprağı kullanılan şifalı bir bitkidir. Hafif yanıklara, ciltte üzerinde hissedilen ağrı ve yangılara böğürtlen yaprağı son derece iyi gelir. Böğürtlen yapraklarının taze yaprakları ezilerek bir yara lapası elde edilir. Yapılan bu lapa sorunlu yerlere dıştan sürülerek uygulanır. Aynı zamanda böğürtlen yapraklarını kurutup yapılan şurubun kanı temizleyici özelliği vardır. Şiddetli ve gıcık yapan geçmeyen öksürüklere de böğürtlen yaprağı şurubu iyi gelmektedir. Böğürtlen yaprağı suyu bademcik iltihaplarında dekoksiyonu gargara yaparak kullanılmalıdır.

Böğürtlen Yaprağının Diğer Faydaları

Mide iltihabı: Tedavisinde böğürtlen yaprağı kaynatılarak balla tatlandırılıp içilir.

Anjin boğaz iltihabı: Kaynatılan böğürtlen yaprağı şeker yerine az miktarda bal ile tatlandırılıp gargara yapılır. Bu çaydan içilmeye devam edilmelidir. 

Ağız içi yaraları: Bal ile tatlandırılan böğürtlen yaprağı suyu ile ağız çalkalanır ve çay içilmelidir.

Soğuk algınlığı: Biberiye, nane ve böğürtlen yaprağı kaynatılarak içilir.

Vücuda kuvvet verici: Böğürtlen yaprağından yapılan şurup ve marmelat yada reçel vücuda kuvvet verir ve kanı temizler.

Şeker: Zeytinyağı böğürtlen yaprağı ile kaynatılarak içilir.

Böğürtlen Yaprağı

Tansiyon düşürür: Kekik ile kaynatılan böğürtlen yaprağı suyu tansiyona iyi gelir.

Basur (hemoroid): Yemeklerden sonra bal ile tatlandırılarak içilen tilki üzümü böğürtlen yaprağı suyu içilir.

Böbrek kumları: Ayrık otu ile beraber kaynatılan böğürtlen yaprağı suyu düzenli içildiğinde böbreklerde oluşan kumları dökecektir.

Egzama mayasıl: Şahtere bitkisi ile birlikte böğürtlen kaynatılarak bal katılarak soğuk olarak içilmelidir.

Tilki üzümü, ağaç çileği ve kızamık kür olarak bilinen bitkilerin yaprakları kabızlık için kaynatılıp içilmemelidir. Kanı temizleyen böğürtlen yaprağı son derece faydalı, şifalı bir bitkidir. Kanserojen maddeleri yok eder. Antioksidan içeren bir meyve türüdür.

]]>
Böğürtlen Suyu https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-suyu.html Wed, 05 Dec 2018 02:20:30 +0000 Böğürtlen Suyu, Böğürtlen, Gülgiller rubus cinsini oluşturan familyadandır. Fundalıklarda, çalılıklarda, bahçe çitlerinde, yol kenarlarında yetişir. Böğürtlenler de çiçeklenme genellikle mayıs ayında başlayıp ağusto Böğürtlen Suyu, Böğürtlen, Gülgiller rubus cinsini oluşturan familyadandır. Fundalıklarda, çalılıklarda, bahçe çitlerinde, yol kenarlarında yetişir. Böğürtlenler de çiçeklenme genellikle mayıs ayında başlayıp ağustos ayına kadar devam etmektedir. Haziran ve Eylül ayları arasında, beyazımsı veya pembemsi  renkli çiçekler açan, yüksek boylu, çok senelik, dikenli ve çalı görünümüne sahip bir bitkidir. Gövdeleri silindir şekilli, içi dolu, odunsu ve dikenli dallar, önce dik, sonra aşağıya doğru kıvrılır. 

Yapraklar saplı, kenarları dişli, alt yüzeyleri tüylüdür. Yapraklar saplı, kenarları dişli, alt yüzeyi tüylüdür. Meyvesi ise birçok kısmı, meyvelerin bir araya gelmesiyle meydana gelmiş küre biçiminde bir bileşik meyvedir. Meyvenin olgunlaşma sürecindeki Renk seyri önce yeşil, sonra kırmızı ve daha sonra olgunlukta siyah ve mor renkleri almaktadır. Meyveleri çok lezzetli ve sıkılarak meyve suyu olarak ta tüketilmektedir.

Böğürtlen Suyunun Faydaları; Böğürtlen doğanın zarifçe paketlediği öz suyunda değerli meyve asitleri, mineraller ve vitaminler saklar. Organik asitler vitaminler ve mineraller sayesinde, lezzetlidir, diriltici ve uyarıcıdır. Vücuda kuvvet verirKanamaları dindirir, idrar söktürücü, şeker hastalığını iyileştirici ve ağrı dindiricidir. Hafızayı güçlendirir, kanser hücrelerin oluşumunu engeller, kanı temizler ve kandaki glikoz oranını düşürücüdür. Özellikle çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi destekleyen etkiye sahiptir. Böğürtlenin içinde doğal olarak bulunan antioksidan oranı elmanın 30 katı, çileğin 10 katından fazladır. Kanı temizler, karaciğeri destekler. A, B, C vitaminleri ile ellagitannins denilen madde sayesinde cildin güzelleşmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Böğürtlene siyah ve mor renkleri veren madde antioksidan niteliğe sahiptir. Ağız, diş eti ve bademcik iltihaplarında etkilidir.

Böğürtlen Suyu
Böğürtlen Suyunun Zararları; Yapılan araştırmalarda böğürtlen ve suyunun herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Böğürtlen Suyu Yapmak İçin Malzemeler
  • 500 g böğürtlen
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 adet orta boy limon
  • 15 su bardağı su
Yapılışı; Böğürtlenleri yıkayıp sap kısımlarını ayırın. Tencereye alın, üzerine 15 bardak suyu ekleyip kaynatın, kaynama başladıktan sonra, şekeri ve sıkılan limon suyunu ekleyin bir 5 dakika daha kaynatın. Ocaktan alın ve 1 saat kadar soğumaya bırakın ardından ince bir süzgeçle başka bir kaba süzün. Dolapta soğutarak ya da içine buz kırıkları atarak soğuk servis ediniz.

Tavsiye; Genelde şerbeti bulanıklaştırdığı için böğürtlenleri sıkmazlar. Sağlık açısından vitaminlerin alınması için süzekte böğürtlenlerinde sıkılması daha faydalıdır. 
Afiyet Olsun
]]>
Böğürtlen Soslu Pasta https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-soslu-pasta.html Wed, 05 Dec 2018 21:53:22 +0000 Böğürtlen soslu pasta, damağımızda harika bir tat bırakan pasta çeşitlerinden biridir. Yapımı kolay olan bir pastadır. Misafirlerinize gönül rahatlığı ile hazırlayacağınız pasta tariflerinden biridir. Yapım aşamalarınd Böğürtlen soslu pasta, damağımızda harika bir tat bırakan pasta çeşitlerinden biridir. Yapımı kolay olan bir pastadır. Misafirlerinize gönül rahatlığı ile hazırlayacağınız pasta tariflerinden biridir. Yapım aşamalarında ilk olarak keki ardından muhallebisi son olarak da böğürtlen sosu eklenerek servis edilen bir pasta türüdür. Özellikle çocukların çok sevdiği pasta çeşitlerindendir. Yaptığınız zaman hemen tüketilen bir pastadır. Şimdi bu güzel pasta tarifine bakalım.

Böğürtlen soslu pasta yapımı için gerekli malzemeler
Keki için
  • 3 yumurta
  • 2 çay bardağı şeker
  • 250 milim  sıvı yağ
  • 200 milim süt
  • 2 yemek kaşığı tepeleme dolu kakao
  • 2.5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
Muhallebisinin yapımı için
  • 1 kilogram süt
  • 1 su bardağından bir parmak eksik şeker
  • 1.5 çay bardağı un
  • 1/2 paket margarin
  • 1 paket vanilya
Sosu için
  • 1 paket böğürtlen sos
  • 1 su bardağı böğürtlen
Böğürtlen Soslu PastaBöğürtlen soslu pasta yapılışı, pastamızın yapımı için ilk olarak kekini hazırlamak gerekir. Keki için yumurta ve şeker derin bir kaba alınır. Mikser ile köpürene kadar çırpılır. Ardından süt, sıvıyağ ve kakao eklenir. İyice çırpılır. Daha sonra un kabartma tozu ve vanilya elenerek eklenir. İyice karıştırılarak dikdörtgen bir borcam yağlanarak içerisine kek hamuru alınır. Önceden ısıtılmış yüz seksen derece fırında kek pişirilir. Yaklaşık yarım saatte pişecektir. Kek pişerken siz de muhallebisini hazırlayın. Muhallebisi için süt, şeker, un bir tencereye alınır ve ocağa alınıp altı açılır. Karıştırılarak kaynayana kadar ocak da tutulur. Kaynamaya başlayınca bir iki dakika daha ocakta tutulur ve ardından ocaktan alınıp margarin ve vanilya eklenip mikser ile çırpılır. Soğuması için Bir süre çırpmaya devam edin. Bu sırada kek piştiyse fırından alın. Kekin sıcaklığı geçince muhallebi üzerine dökülür ve bir kenara alınır. Böğürtlen sos hazırlanır ve muhallebi üzerine dökülür. Dilimlenir ve üzerine böğürtlen eklenerek süslenir. Ardından servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Böğürtlen Ağacı https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-agaci.html Thu, 06 Dec 2018 16:08:48 +0000 Böğürtlen Ağacı, Farklı iklim koşullarına kolaylıkla uyabilen böğürtlen ağacı sıcak ve kurak havalara ahududu ağacına kıyasla daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra kış aylarında ve ilkbahar aylarında meyda Böğürtlen Ağacı, Farklı iklim koşullarına kolaylıkla uyabilen böğürtlen ağacı sıcak ve kurak havalara ahududu ağacına kıyasla daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra kış aylarında ve ilkbahar aylarında meydana gelen donlara karşı ise ahududu ağaçlarına kıyasla daha az dayanıklıdırlar. Soğuk kış günlerinde ahududu ağacının dalları donduğundan zarar görmüş olur çünkü donan dalların yerine çıkan yeni sürgünlerden aynı yıl tekrar ürün alınmaz. Bu sebeple de don olan yerlerde yetiştirilecek olan ahududu ağaçları için tedbir alınmalıdır. Ahududu ağaçları genellikle sıcak iklim sevmektedirler ve şeftali ağacının yetiştirildiği yerlerde kolaylıkla yetiştirilirler. Böğürtlen ağacı olgunlaşmaya başladığı dönemde kuru bir hava iyi sonuç vermemektedir.

Böğürtlen ağacı genellikle toprak seçmezler. Ancak dinlenmiş ve geçirgen olan derin topraklar bu ağaçlar tarafından daha çok sevilir. Ayrıca, yeterli besin maddeleri mevcut olan topraklarda ahududu meyvesi daha verimli ve kaliteli olmaktadır. Toprağın devamlı olarak nemli olması ve toprağın mevcut derinliğinin minimum bir metre olması gerekir. Organik gübreleme ile toprak işlemenin aynı zamanda yapılması da bu ağacın verimi bakımından önemlidir.

Bir böğürtlen ağacını çoğaltmak için farklı metotlar kullanılmaktadır. Böğürtlen ağacı çoğaltma metotlarından ilki kök sürgünleri ile çoğaltma metodudur. İkincisi uç daldırma metodu, üçüncüsü yaprak ve göz çelikleri ile çoğaltma metodu, dördüncüsü kök çelikleri ile çoğaltma metodu ve sonuncusu ise doku kültürü yöntemi ile çoğaltma metodudur.

Böğürtlen Ağacı Dikimi ve Budaması

Bu ağacın dikimini yapmak için kuvvetli fidanlara sahip olması, iyi gelişmiş köklere sahip olması ve bir hastalığının bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca bu fidanların dikim zamanı gelene dek serin ve nemli bir yerde muhafaza edilmesi gereklidir. Dikim hemen yapılmayacaksa fidanların hendeklenmesi gerekir. Böğürtlen ağacı fidanlarının dikim yapılacak olan yere içi çamurlu su dolu olan kovaların içinde ya da ıslak telisler ile götürülmesi gerekmektedir. Dikim için açık havalar tercih edilmelidir. Fidana dikim bittikten hemen sonra ise can suyu verilmelidir.

Bir başka önemli konu ise budamadır. Kış aylarında yapılan budamada kurumuş olan dallarının kesilmesinin ardından ağacın geliştiği dönemden sonraki yıllarda budama yapılır ve üç yıl içinde de yeşil budama yapılır. Yazın başlangıcında haziran ayının ilk iki haftası içinde ağaçtaki zayıflamış olan ve ince olan dallar kesilir. Bunun sebebi her taçta birkaç tane ana dalın büyümesini sağlamaktır. Kış aylarında yapılan budamada en iyi gelişmeye başlayan birkaç dal seçilir ve geri kalan dallar budanır. Bunun yanı sıra ana dallar ise yaklaşık iki metre yükseklikte kalır. Ağacın yan dalları ise tepeden 45 cm kadar budanır. Geri kalan dallar da yaklaşık yarım metre budanır.

Böğürtlen Ağacı

Böğürtlen Ağacı Sulama

Böğürtlen ağacında sulama da budama kadar önemlidir. Çünkü ağacın verimli olması için doğru sulama gerekir. Böğürtlen ağaçları devamlı olarak topraklarının nemli olmasını isterler ve kuru toprakta verim vermezler. Yeterli derecede yağış olmayan yerlerde böğürtlen ağacının sulanması zorunlu olarak yapılmalıdır. Özellikle de böğürtlenlerin toplama işlemi zamanı geldiğinde diğer zamanlara göre sulamanın daha fazla yapılması gerekir. Geçirimi az olan topraklarda suyun fazla birikmesi sonucunda ağacın kök kısımlarında hastalıklar olmakta ve bu durum ağacın ölümü ile sonuçlanabilmektedir. Bunun yanı sıra, normalden fazla sulama da sulamama kadar tehlikeli olabilir. Böğürtlen ağacının sulaması karık, yağmurlama ya da damla sulama ile yapılır. Fakat ağacın meyvelerini toplama zamanında yağmurlama sulama yapmak doğru olmamaktadır. Tüm tekniklere uyularak yapılan böğürtlen ağacı yetiştiriciliğinde verimin tam olduğu bir dekar böğürtlen bahçesinden yaklaşık olarak 2 ya da 2,5 ton kadar böğü]]>
Böğürtlenli Cheesecake https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlenli-cheesecake.html Thu, 06 Dec 2018 16:28:59 +0000 Bögürtlenli Cheesecake, İlk bakışta peynir ve kek diye düşündürten ama bir kere tattıktan sonra vazgeçilemeyen bir tatlıdır. Tuzsuz bir peynir olan labne ile yapılır. Böğürtlenli Cheesecake Mal Bögürtlenli Cheesecake, İlk bakışta peynir ve kek diye düşündürten ama bir kere tattıktan sonra vazgeçilemeyen bir tatlıdır. Tuzsuz bir peynir olan labne ile yapılır. 

Böğürtlenli Cheesecake Malzemeleri
  • 3 adet yumurta 
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 paket labne peyniri
  • 1 su bardağı böğürtlen
  • 1 paket süt kreması
  • 1 tane vanilya
  • 3 yemek kaşığı un
Cheesecake Tabanı için
  • 2 paket Burçak bisküvi 
  • 1 çay bardağı dövülmüş fındık
  • 150 gram margarin
Böğürtlen Sosu için
  • 2 su bardağı böğürtlen 
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı nişasta
Böğürtlenli Cheesecake Yapılışı

Burçak bisküvilerini elinizde veya robot yardımıyla ufak hale getirin. Margarini ayrı bir tavada eritin. Erittiğiniz margarini ve dövülmüş fındığı bisküvilerle karıştırın. Tabanı yağlanmış kelepçeli kalıbınızın tabanına bastırarak yayın. Kreması için labne peynirini bir kaba alın ve karıştırın. İçine sıvı kremayı aktarın ve iyice karıştırın. 3 yumurtayı tek tek kırın ve şekeri de ekleyip şekerin erimesini sağlayın. Un ve vanilyayı da eleyerek bu karışıma ekleyin ve karıştırın. En son böğürtlenleri ekleyin ve tabana dökün. Sos için böğürtlenleri ve şekeri tencereye koyun. 1 yemek kaşığı nişasta ekleyip karıştırın hafif koyulaşınca ocaktan alın ve blender ile ezin. Pişen keki fırından çıkarın ve sosu üzerine dökün. 1 gün mutlaka buzdolabında bekletin. Afiyet olsun

Böğürtlenli Cheesecake
Cheesecake Püf Noktaları : Tüm malzemeler oda sıcaklığında olsun. Malzemelerin kolayca karışması için. Kelepçeli kalıp kullanın kekinizi çıkarmak kolay olsun. Kekin malzemelerini gereğinden fazla çırpmayın. İçerisinde çok fazla hava kabarcıkları kalıp tatlınızı çatlatabilir. Tatlınızı buzdolabında ne kadar bekletirseniz o kadar iyi olur tatlı dinlenerek buzdolabında kıvam alır. 
]]>
Böğürtlenli Kek https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlenli-kek.html Fri, 07 Dec 2018 11:04:37 +0000 Böğürtlenli Kek; Kek Türk mutfağının, en bilindik en çok yapılan tatlılarından birisidir. Neredeyse her türlü meyveyle ve malzemeyle çeşitleri denenmiştir. Tuzlusunun bile birçok çeşidi vardır. Keki bir çok kez denediğim Böğürtlenli Kek; Kek Türk mutfağının, en bilindik en çok yapılan tatlılarından birisidir. Neredeyse her türlü meyveyle ve malzemeyle çeşitleri denenmiştir. Tuzlusunun bile birçok çeşidi vardır. Keki bir çok kez denediğim ve lezzetinden emin olduğum böğürtlenli tarifi ile paylaşmak istedim. Tarifi vermeden önce, kekle ilgili bir kaç ipucu vermek isterim. Kekin gevrek ve hafif olmasını istiyorsanız, yoğurtlu tarifler yerine, sütün ağırlıklı olduğu tarifleri denemenizi öneririm. Kabartma tozu yerine, karbonat kullanırsanız kekinizin daha çok kabardığını göreceksiniz. En önemli faktörlerden birisi de, kekin pişeceği kabı ve fırının ayarıdır. Pişirilecek kabın düzgün olmasına dikkat edilmelidir ve kek en fazla, önceden ısıtılmış 175 derece fırında pişirilmelidir. Bu ipuçlarını verdikten sonra, böğürtlenli kek tarifine geçebiliriz. 

Böğürtlenli Kek İçin Malzemeler;
  • 125 gram margarin
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 su bardağı şeker
  • 3 yumurta
  • 1 adet vanilya
  • 2.5 su bardağı elenmiş un
Üzeri İçin;
  • 1 su bardağı süt
  • 1 paket sade krem şanti
  • 2 su bardağı böğürtlen
  • 1 paket draje çikolata
Böğürtlenli Kek
Böğürtlenli Kek Yapılışı; İlk olarak, derin bir kabın içerisine, yumurtaları kırıyoruz. Daha sonra şekeri ekliyoruz. Şekerle yumurta birbirine iyice geçene kadar çırpıyoruz. Margarini eritip soğutuyoruz. Daha sonra şekerle yumurtanın içerisine ekliyoruz. Sütü, karbonatı ve vanilyayı da ekledikten sonra, hepsini iyice karıştırıyoruz. Daha sonra unu ekleyip, güzel bir kek kıvamı elde ediyoruz. Kek kalıbını iyice yağlayıp, harcı döktükten sonra, önceden ısıtılmış fırına atıyoruz. Kek fırındayken, bir su bardağı sütü krem şanti ile çırpıyoruz. Krem şantiyi kek pişene kadar, buzdolabına koyuyoruz. Kekin altı ve üstü iyice piştikten sonra fırından çıkarıp, soğuyana kadar bekliyoruz. Üzerine krem şantiyi ıspatula yardımı ile sürüp, böğürtlenleri diziyoruz. Daha sonra çikolataları aralarına diziyoruz. Servise hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Böğürtlen Çiçeği https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-cicegi.html Fri, 07 Dec 2018 18:19:25 +0000 Böğürtlen Çiçeği; Böğürtlen, herkes tarafından bilinen ve sevilen meyvelerden birisidir. Böğürtlen meyvesinin tadı kadar yararı da fazladır. Böğürtlen çayı ister meyvesinden, isterse de yaprak ve böğürtlen çiçeğinde Böğürtlen Çiçeği; Böğürtlen, herkes tarafından bilinen ve sevilen meyvelerden birisidir. Böğürtlen meyvesinin tadı kadar yararı da fazladır. Böğürtlen çayı ister meyvesinden, isterse de yaprak ve böğürtlen çiçeğinden hazırlanan bir içecektir. Bu çayın en önemli faktörü ise, insan vücuduna sakinleştirici ve dinlendirici yararda bulunmasıdır. Bunun dışında böğürtlen çayı vücudun ihtiyacı olan, vitamin ve faydalı maddeleri de karşılar. Özellikle bu çay nörolojik hastalıklar, sinirlilik ve huzursuzluk için iyi bir ilaç görevindedir. Çay genel olarak, kurutulmuş böğürtlen yapraklar ve çiçeklerinden hazırlanır.

Böğürtlen gülgiller familyasına ait olan, çok senelik bir çalı bitkisidir. Bitkinin sarmaşık şekildeki dikenleri, küçük siyah ve kırmızımsı meyveleri vardır. Böğürtlen, yazın ilk aylarında çiçek açmaya başlar. Çiçekleriyle oldukça dikkat çekici bir görüntü oluşur. Çiçekleri beyaz ya da toz pembe renktedir. Böğürtlen aynı çilek gibi, kendiliğinden tozaklanan bir bitki çeşididir. Bitkinin ana vatanı Kuzey Amerika olarak bilinir. Boyu yaklaşık olarak 0,5  mm kadardır. Üst yaprakları koyu renktedir. Alt yaprakları ise açık yeşildir. Böğürtlen tam olarak ağustos aylarında meyvesini verir. Aynı zamanda çok iyi bir bal bitkisidir. Daha çok yol kenarlarında, nehir ve bataklık kenarlarında, nemli yerlerde bulunur. Yabani bir bitkidir. Meyvelerin hepsi aynı anda yetişmediğinden dolayı, bir ay içerisinde birkaç kez hasat edilir.

Böğürtlen Çiçeği

Böğürtlen bitkisi meyveleri ve çiçekleri ile tanınmaktadır. Meyveleri görünüş ve tat olarak çok harikadır. Avrupa ülkelerinde böğürtlen neredeyse 2000 yıldır hem meyve olarak, hem de bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Çiçekleri ve yapraklarından hazırlanan çayları, ağız ve diş etlerinin iltihaplı hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Çeşitli cilt hastalıklarında, peeling olarak uygulanmaktadır. Meyve ve yapraklarından hazırlanan kaynatmalar hastalığı söktürücü olarak kullanılır. Böğürtlen çiçeklerinden hazırlanan ilaçlar, mide kanamalar ve hastalıklarını durdurmak için kullanılır. Grip ve nezle için, kurutulmuş meyvelerinden ve yapraklarından yapılan çaylar ve kaynatmalar tüketilir. Çeşitli boğaz ağrıları ve iltihaplanma sorunlarında, köklerinden yapılan çaylar kullanılır. Ayrıca besin zehirlenmesi, dizanteri, sinirsel bozukluklar, skleroz, yüksek tansiyon, mide hastalıkları, şeker hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Şifa maksatlı, yaz boyunca meyveleri, çiçekleri ve yaprakları, sonbaharda ise kökleri toplanır. Taze meyvelerinden çok lezzetli reçeller, jöle, içecek ve tatlılar yapılır. Yapraklarından ve çiçeklerinden hazırlanan en lezzetli gıda ise, çayıdır.

]]>
Böğürtlen Yetiştiriciliği https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-yetistiriciligi.html Sat, 08 Dec 2018 01:16:23 +0000 Böğürtlen yetiştiriciliği, böğürtlen yabani olarak ta yetişse, ıslahı yapılan tarım ürünleri arasında yer alır. Tarımı yapılan türlerinin verimi oldukça yüksek, ekonomik değeri daha iyidir. Böğürtlen taze tüketime u Böğürtlen yetiştiriciliği, böğürtlen yabani olarak ta yetişse, ıslahı yapılan tarım ürünleri arasında yer alır. Tarımı yapılan türlerinin verimi oldukça yüksek, ekonomik değeri daha iyidir. Böğürtlen taze tüketime uygun olduğu kadar, reçel yapımında, meyve suyu, marmelat, likör yapımında, pastacılık alanında kendine yer bulmuş bir meyvedir. C vitamini içeriğiyle de tercih edilir. Ticari anlamda böğürtlen yetiştiriciliği, özellikle orman içi köylere tavsiye edilir. Çünkü bu bölgelerdeki iklim ve toprak şartları böğürtlen tarımına uygundur. Araziler daha küçük olduğundan, buralarda makineli tarım fazla yapılamaz. Meyilli araziler yüzünden de, böğürtlende toprak kaymasına iyi gelir. Oldukça karlı olan böğürtlen yetiştiriciliği, hem ormanın tahrip edilmesini önler, hem de aile tarımına uygun olduğundan iş alanı sağlar. Böğürtlen yetiştiriciliği için en uygun alanlar 800-1500 mt yükseklikte olan yerlerdir.

Böğürtlen yetiştiriciliği istekleri

Toprak ve iklim istekleri: Yaz aylarının serin olduğu, hasat döneminde yağmur almayan bölgeler böğürtlen tarımına uygundur. Sıcak bölgelerde bitkide gelişim az olur, meyveler küçük ve çekirdekli kalır. Hasattan önce sıcaklık fazla olursa, böğürtlen henüz olgunlaşmadan yumuşar. Yıllık yağış oranı 750-800 mm olan yerler böğürtlen yetiştiriciliğine uygundur. Her ne kadar toprak seçiciliği olmayan bir bitki olsa da, uygun topraklarda daha iyi verim alınır. Organik maddelerin zengin olduğu, dirençli, su tutma kapasitesi iyi olan topraklar böğürtlen tarımına daha uygundur. pH değeri 6-7 olan yani hafif asitli topraklar seçilmelidir. Derinlik 120-180 cm kadar olmalı, çünkü böğürtlenin kökleri derinlere inemez ve nemden faydalanamaz. Kuzey yamaçlar ekime daha uygun olur. Güneyde baharda don daha fazla olur. Böğürtlen ekiminde sıcaklık -25 dereceye kadar uygun olur. Bunun altındaki sıcaklıklara bitki dayanamaz.

Toprak hazırlığı ve dikim: Toprağa önce potaslı gübre fosforlu gübre ve bir kısım azotlu gübre verilerek, toprak derin sürülür. Bitkiye ilkbaharda çapayla ve çiçeklenmeden sonra yeniden azotlu gübre verilmelidir. Organik maddeden zengin toprak için, dekar başına 3-4 ton kadar çiftlik gübresi kullanılmalıdır. Böğürtlen dikimi için sonbahardan başlayarak ilkbahara kadar olan dönem uygundur. Kışı sert geçmeyen yerlerde ekim sonbaharda yapılmalıdır. Dikim sonrası sıcaklar başlarsa, bitkinin daha fazla sulanması gerekir. En uygun olacak dikim aralığı ise, 180-250 cm kadar olandır. Sıra üzerleri de 100 cm kadar olur. Fidanlar fazla kurumadan ekim yapılmalıdır. Mutlaka gecikme olursa, fidanların nemli kalması sağlanmalıdır. Açılan çukurlara yerleştirilen fidanlar, 15-20 cm derinliğe dikilmelidir.
Böğürtlen Yetiştiriciliği 
Bakım: Böğürtlen yetiştiriciliğinde yabani ot mücadelesi oldukça önemlidir. Hasata kadar bu mücadeleye devam edilmelidir. Toprağa çiftlik gübresi verilmeli ve desteklenmelidir. Fazla azotlu gübre verilmemelidir. Çünkü meyvelerin yumuşamasına neden olur. En doğrusu gübreleme toprak tahlili yapılmasıdır. Sulamada böğürtlen tarımında oldukça önemlidir. Karık ya da yağmurlama sistemleri kullanılmalı, hasat zamanında yağmurlama yapılmamalıdır. Bitkinin budaması dikimden sonra çubuklar 30 cm kadar olacak şekilde yapılır. Daha sonraki budama ilkbaharda güçlü yetişen çubuklar dışındakiler kesilerek yapılmalıdır. Böğürtlen bitkisinin taç kısmı 2 yıllık olsa da, kökleri çok yıllıktır. İlk yılda olgunlaşan çubuklar, ertesi yıl meyve verir ve kurur. Hasadın ardından bu çubukların toprağa yakın yerlerinden budanması gerekir. Buna kış budaması adı verilir. Yaz budamasında ise, fazlalık dallar temizlenmelidir. Bu dönemde tepe kısımlarının alınmaması gerekir. Sadece zayıf dallar alınır. Gençleştirme budamasında, köklerdeki yaşlanmaya bağlı olarak verimin düşmemesi için 5-6 yılda bir yaşlı kökler kesilir. Ardından çiftlik gübresi verilerek bitki destek]]> Böğürtlen Nasıl Yetiştirilir https://www.bogurtlen.gen.tr/bogurtlen-nasil-yetistirilir.html Sat, 08 Dec 2018 15:10:54 +0000 Böğürtlen nasıl yetiştirilir, Ülkemizde birçok bitki türüne rastlamak mümkün. Bunun en büyük sebebi ise dört mevsimi aynı zamanda yaşamamızı sağlayan güzel bir bölgeye sahip olmamızdır. Bazılarının oluşum için Böğürtlen nasıl yetiştirilir, Ülkemizde birçok bitki türüne rastlamak mümkün. Bunun en büyük sebebi ise dört mevsimi aynı zamanda yaşamamızı sağlayan güzel bir bölgeye sahip olmamızdır. Bazılarının oluşum için ekme zamanları var ancak bazı bitkiler kendiliğinden olur ve yetişirler. Böğürtlende bu bitkiden biridir. Diken dutu,yaban üzümü, diken çileği, kedi dutu, karamama tarzında isimlerle de anılan böğürtlen kendi kendine, hiçbir insan etkisi olmadan yol kenarlarında ve çalılıklarda yetişmektedir. Yaprağından tutun da, meyvesi hatta kökünün bile faydası bulunan böğürtlen tadıyla ,görünümüyle insanların tercih ettiği bir meyvedir.

Böğürtlen gülgiller cinsinden yer alan bir bitkidir ve meyve olarak da bilinir. Organik asitler,mineral, vitamin açısından oldukça zengin bir meyvedir. Dört yüz’den fazla doğal ve ya kültür türü bulunmaktadır. Yetişmiş olduğu yerlerin sayısı çok fazla olduğu için ülkemiz böğürtlende  zengin olan bir yerleşimdir. Çeşitli hastalıklara karşı tedavi yöntemi olarak kullanıldığından böğürtlenin işlenmişini de bulabilmek mümkün olabilir. Uzmanların da sürekli tavsiye ettiği bir meyve olan böğürtlen, sade yemenin yanı sıra pasta yapımında da kullanılmaktadır. Ekşimsi tadı olduğundan yiyecekleri lezzetli bir hale getirir.

Böğürtlen Nerede Yetiştirilir

Böğürtlen için özel yetiştirme yeri bulunmaz. Böğürtlen kendisine uygun olan her yerde kendiliğinden yetişmeyi sağlar ve gelişim aşamasını doğanın katkısıyla tamamlar. Çoğunlukla çalılıklarda,fundalıklarda, yol kenarlarında ve bahçe çitlerinde yetişmektedir. Bol suyu sevdiğinden yağmurlu alanlarda sıkça böğürtlenlere rastlamak mümkündür. Sarmaşık şeklinde büyür ve gelişimini de bu biçimde tamamlar. Ülkemizde farklı yerlerde böğürtlenlerin olduğunu görebiliriz. Sarmaşık olarak büyümesinin yanı sıra, yerde sürünerek büyümesini tamamlayan böğürtlenlere de rastlamamız mümkün olabilir. Mayıs dan ağustosa kadar çiçeklenme olur. Gövdeleri silindir şeklinde, dikenli dalları vardır. Önce yukarı doğru büyürler sonra aşağıya doğru kıvrılırlar. Genelde bir üç metre boylarında değişkenlik gösterirler ve oluşmuş olduğu sarmaşığın üstünde çok sayıda böğürtlen bulunmaktadır. Toplaması da çok kolaydır ve yetişme aşaması tamamlandıktan sonra yumuşak bir meyve olduğu için dalından çabuk ayrılmaktadır.

Böğürtlen Nasıl Yetiştirilir Böğürtlen Nasıl Yetiştirilir

Genelde sıcak iklimi seven böğürtlen meyvesi, kış aylarında da dayanıklı bir bitkidir. Böğürtlen yetiştiriciliğini yapmak isteyen insanlar bu sebeple oldukça şanslıdırlar. Her türlü toprağa kolay bir şekilde ayak uydurdukları için, genellikle böğürtlen yetiştiricileri çok zorlanmadan bu bitkiyi büyütüp gelir elde edebilirler. Ancak fazla verimli ve eski toprağı sevdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sebeple böğürtleni en güzel şekilde yetiştirmek için ilk önce toprağın verimini hesaba katılması gerekir. Suyu çok fazla sever ve büyüdüğü zaman sıklıkla suya ihtiyaç duyar. Bu durum böyle olduğu için yetiştirirken böğürtleni çok sulamak, kısa zamanda sonuca ulaşmak açısından önemli olabilir Böğürtlenler ilkbaharın bitiminde kendilerini daha fazla belli ederler ve büyümesini tamamlama evresine girerler. Daha sonrada toplanacak oldukları için genellikle yaz aylarında daha çok böğürtlen çeşidi bulma şansınız olabilir.

]]>
Yabani Böğürtlen https://www.bogurtlen.gen.tr/yabani-bogurtlen.html Sun, 09 Dec 2018 03:59:02 +0000 Yabani Böğürtlen, Yabani böğürtlen kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Sadece meyvesinden yararlanmanın yanında yaprağından ve kökünden de yararlanılmaktadır. Yabani böğürtlen gülgillerdendir. Bu bitkinin meyvesi tü Yabani Böğürtlen, Yabani böğürtlen kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Sadece meyvesinden yararlanmanın yanında yaprağından ve kökünden de yararlanılmaktadır. Yabani böğürtlen gülgillerdendir. Bu bitkinin meyvesi tüketilmektedir. Tam bir vitamin ve mineral deposudur. Bunların yanında organik asit açısından da zengin bir meyvedir. Çok fazla türleri vardır. Geniş bir alanda yetişmektedir. Yabani böğürtlenin birçok farklı ismi vardır: Diken çileği, kedi dutu, yabani üzüm ve bunlar gibi adlara sahiptir. Yol kenarları, ormanlıklarda, bahçelerde, fundalıklarda, çalılıklarda yetişmektedir. Yabani böğürtlen bitkisi yetişmesine uygun her alanda kendini yetiştirebilir. Gelişme evresini ise kendiliğinden olur. Çok su seven bir bitkidir. O yüzden çok yağmur yağan yerlerde yabani böğürtlenlerle karşılaşma şansınız daha fazladır. Yabani böğürtlenler sarmaşık biçiminde yetişirler. Fakat bazen yerlerde sürünerek yetişen türleri de vardır. Yabani böğürtlenler mayıs ayında çıkmaya başlarlar. Beyaz ve pembe renkte çiçekleri vardır. Bu çiçeklenme ağustos ayına kadar devam eder. Yabani böğürtlenin silindir biçiminde bir gövdesi vardır. Dal dal şeklinde yayılır. Bu dallarının üstü dikenlerle kaplıdır. Bu dallar ilk olarak yukarıya doğru büyürler ve daha sonra başlarını aşağıya sarkıtırlar. Bundan dolayıdır ki çalı görünümündedir. Yaprakları saplıdır. Kenar kısımları ise dişlidir. Yaprağın alt kısımları ise tüylüdür. Meyvesi ise küçük üzüm tanelerinin bir araya gelmiş ve küre şeklinde birleşmiş bir meyvedir.  İlk olarak yeşil meyvesidir. Olgunlaştıkça yeşil rengi kırmızıya döner. 

Yabani Böğürtlen Yaprağının Yararları

  • Vücudunuzda hafif yanıklar meydana gelmişse; böğürtlenin yaprağını ezip üzerine uygulayabilirsiniz. 
  • Cildinizde meydana gelen ağrılar üzerine yabani böğürtlen yaprağını ezip üzerine sürebilirsiniz. 
  • Vücudunuzda yaralar varsa bu yaralara tesir ettiği görülmektedir. 
  • Basur rahatsızlığı olan insanların tedavi sürecinde yabani böğürtlen yapraklarını ezip, elde edilen lapasını basur olan yere uygularsanız iyi sonuçlar elde edersiniz. 
  • Yabani böğürtlen yaprağını kaynatıp içerseniz ağzınızda ve dilinizdeki yaraların iyileştiğini görürsünüz. Ağzınızdaki iltihapların giderilmesine yardımcı olur. 
  • Kurutulup elde edilen yabani böğürtlen yaprağını kaynatın. Elde ettiğiniz çayı içtiğinizde öksürüğünüze iyi gelecektir. 
  • Kurutulmuş yabani böğürtlen yaprağından, elde edilen şuruplar kanı temizlemektedir. 

Yabani Böğürtlen Kökünün Yararları

  • Yabani böğürtlenin kökünü suda kaynatıp elde edilen suyu içtiğinizde kanınıza ki şeker oranını düşürdüğünü görürsünüz. 
  • Mesanedeki biriken kumların dışarıya atılmasına yardımcı olur. 
  • Böbreklerde ki taşları dışarıya atar. Yabani böğürtlenin sürgünlerini ve köklerini kaynatıp o su ile ayaklarınızı dinlendirirseniz ayaklarınızdaki yorgunluklara iyi gelecektir.

Yabani Böğürtlen

Yabani Böğürtlenin Yararları

  • Yabani böğürtleni düzenli olarak tüketirseniz ihtiyarlık zamanlarında meydana gelen bellek kaybını önlüyor. 
  • Yabani böğürtlenin çiçeklerini kaynatıp elde edilen suyu ile ellerinize sürdüğünüzde, ellerinize iyi geldiğini göreceksiniz. Cilt güzelliğinde birebirdir. 
  • Yabani böğürtlen toplandıktan sonra sıkılırsa ve elde edilen suyunu içtiğinizde ishale iyi geldiğini göreceksiniz. Elde ettiğiniz suyu taze olarak tüketin. Bekletirseniz veya saklarsanız böğürtlen suyunun, sirke haline gelmesine neden olursunuz. 
  • Böğürtlenin içerisinde güçlü antioksidanlar vardır. Buda vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ve hastalıklara karşı direnç gösterir.  
  • Her gün bir avuç yabani böğürtlen tüketirseniz, kanser türlerine karşı koruyucu tesir sağladığı görülmüştür. 
  • Kan şekerini dengede tuttuğu için şeker hasta]]>