Böğürtlen Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Böğürtlen Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen maskesi, Böğürtlenin içerisinde bulunan vitaminler, organik asitler ve mineraller cilt için oldukça faydalıdır. Böğürtlenin aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içermesi cilt ile temasta cildi erken yaşlanmaya karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek cildi kansere karşı koruyucu bir etki içerir. Böğürtlendeki antioksidanlar serbest oksijen radikallerini içine hapsederek görevini yerine getirir. Böğürtlenin içeriğinde bulunan A, C ve K vitaminleri cildi besleyerek güzelleştirir. Yaşlanmaya karşı cildi korumada, kırışıklıklar ile mücadele etme de oldukça etkilidir. Böğürtlen ciltteki nem oranını koruyarak cildin esnekliğini arttırır. Yağlı cilde sahip olanlar böğürtlenin yapraklarından da faydalanabilir. Böğürtlenin suyu aynı zamanda başarılı bir detoks içeceğidir. Saç ve cilt ve hatta vücut için oldukça etki sağlar. Cildinize gerginlik ve saçlara parlaklık katar. Ayrıca vücut bakımında da kullanılır. Tüm bu faydalar hazırlanan çeşitli maskeler ile cilde ve saça uygulanarak olumlu sonuçlar alınır.

Saçlar için Böğürtlen Maskesi

Saçı çevreden gelebilecek zararlı etkenlere karşı korumak, parlak ve hacimli saçlar elde etmek için kullanılır. Taze böğürtlene bir miktar su eklenerek macun kıvamına gelecek karıştırılır. Banyoda ya da lavaboda ıslak saça doğrudan uygulanır. Yaklaşık olarak 10-15 dakika saçta bekletilir. Daha sonra saç duru su ile yıkanır.

Kırışıklıklara Karşı Böğürtlen Maskesi

Bir kabın içinde 2 yemek kaşığı sade yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay bardağı böğürtlen iyice karıştırılır. Püre haline getirilir ve temiz cilde uygulanır. Yukarıdan aşağıya dairesel hareketler ile cilde masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık olarak 15-20 dakika ciltte bekletilir. Daha sonra cilt duru su ile yıkanır.

Vücut için Böğürtlen Maskesi

Bir kabın içinde 4 yemek kaşığı bal, yarım su bardağı böğürtlen, 2 yemek kaşığı şeker karıştırıcı yardımıyla püre haline getirilir. Vücudun istenilen bölgesine sürülür ve 10 dakika beklenir. Daha sonra o bölge duru su ile yıkanır.

Böğürtlen Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dikensiz Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

Dikensiz Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

Güncel

Böğürtlen Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yabani Böğürtlen Türleri ve Özellikleri

Yabani Böğürtlen Türleri ve Özellikleri