Böğürtlen Meyvesi Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Böğürtlen Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen Meyvesi, gülgiller ailesinden olan bitki türleri içerisinde yer alan kırmızı tonlarında küçük taneli, senelik otsu türden çalı görünümünde bitkisi olan meyvedir. Bu meyvenin her yörede kendine özgü isimleri mevcuttur. Sarmaşık gibi dalları olan bu bitkinin kendine has dikenleri mevcuttur. Yeşil renkte yoğun yaprakları ve üzüm salkımı gibi şekli sayesinde bu bitkinin meyveleri zarar görmeyerek olgunlaşmaktadır. Meyve rengi henüz yeni yetiştiğinde yeşildir. Bu meyve türü olgunlaştıkça kırmızı renge dönüşerek en son aşamada siyah renge sahip olabilmektedir. Bu meyve, dalından koparıldıktan sonra dayanıksız olduğu için raf ömrü kısadır. Böğürtlen meyvesinin tadı ekşi bir özelliğe sahip olmasıyla birlikte aşırı olgunlaşan meyvelerinin tadı ise şeker miktarı daha fazla yapıya sahiptir.

Böğürtlen meyvesinin çiçeklenme dönemi genellikle mayıs ayında başlamaktadır. Ağustos ayına yaklaştıkça bu meyveler olgunlaşarak iştahları kabartan görünümüyle sevilen meyveler arasında yer alacaktır. Her iklim tipine uyum sağlayan bu meyvenin yetiştirilmesi için ille de uygun bir ortam aranmasına gerek yoktur. Saksı da dahi gerekli bakım yapılarak yetiştirilmesi uygundur. Doğal ortamında verimli toprak türünün ve su olanaklarının iyileştirilmesi ile meyvenin kalitesi ve ebatları gelişim gösterecektir. Doğada genellikle kendiliğinden yetişen böğürtlen meyvesi içerdiği mineral ve vitaminler bakımından oldukça kıymetli bir besin maddesidir. Yabani olarak doğada yetişen böğürtlen meyvesi aşılı olarak da tarım alanlarında yetiştirilebilmektedir. Böğürtlen meyvesinin reçeli, çayı ve meyve suyu da yapılabilmektedir. Ayrıca pastacılık süslemelerinde ve krema aroması olarak kullanılan en değerli meyve grubundadır. Gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra çeşitli bakım ürünlerinin içerisinde de yer almaktadır. Bunlar, vücut bakım krem ve losyonları, şampuan, sabun ve çeşitli bakım spreyleri olarak kullanılmaktadır.

Böğürtlen meyvesi faydaları nelerdir?

Böğürtlen meyvesinin yaprak ve kökleri de dahil olmak üzere sağlık açısından birçok faydası vardır. Vücudun gerekli vitaminleri almasında yardımcı olur. Dil, diş eti hastalıkları ve ağız yaralarını iyileştirici etkiye sahiptir. Boğaz iltihaplarını söktürücü özelliğiyle değerli bitki meyveleri arasındadır. İdrar yollarını, sindirim sistemini ve bağırsak tıkanıklığını düzenler. Kan şekerini dengeleyici bir vasfa sahip olmasıyla damar yollarının kan akışını ve temizliğini düzenleyici görevi üstlenmektedir. Ayaklarda oluşan şişkinliği azaltır. Kadınların üreme organlarında meydana gelen beyaz akıntıyı keser. Sindirim sistemini kolaylaştırır. Basura iyi gelerek kabızlığı önler. Kolon kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Antioksidan oranının yüksek olması ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Damar yollarının sertliğini düzenleyerek kan akışını hızlandırır. İçerisindeki potasyum miktarının zengin olması sebebiyle tansiyonu dengede tutar. İçeriğindeki vitamin sayesinde yaşlanma karşıtı görevi de vardır. Bu meyve yenildiğinde stresi azaltarak mutluluk hormonlarının artışına katkı sağlar.

Böğürtlen Meyvesi Yorumları

soru

Nisan

10 Mayıs 2024 Cuma

İyi günler biz küçükken bahçelerde ve dağlarda gezerken çalıların arasında bol bol böğürtlen yerdik. Annelerimiz böğürtlenin çok faydalı olduğunu söylerdi. Acaba böğürtlenden reçel yapsak olur mu?Lütfen bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Admin

10 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Nisan hanım,

Tabii ki böğürtlenden reçel yapabilirsiniz ve oldukça lezzetli olur! Böğürtlen, antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin bir meyvedir. Reçel yaparken taze böğürtlenleri kullanabilir, şeker ve limon suyu ekleyerek harika bir reçel elde edebilirsiniz. İşte basit bir böğürtlen reçeli tarifi:

1. 1 kg böğürtlen
2. 800 gr toz şeker
3. 1 limonun suyu

Böğürtlenleri yıkayıp tencereye alın, üzerine şekeri ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi gün orta ateşte kaynamaya başlayınca limon suyunu ekleyin ve kıvam alıncaya kadar pişirin. Sıcakken sterilize edilmiş kavanozlara doldurup kapaklarını kapatın. Afiyet olsun!

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böğürtlen Bahçesi Bakımı

Böğürtlen Bahçesi Bakımı

Böğürtlen Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Böğürtlen Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Böğürtlen Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Nasıl Yetiştirilir?

Böğürtlen Nasıl Yetiştirilir?