Böğürtlen Bahçesi Bakımı
15 Mayıs 2024

Böğürtlen Bahçesi Bakımı

Böğürtlen Bahçesi, her iklim ve toprak türüne uyum sağlayan sarmaşık yapılı çalı tipi bitki çeşitleri arasında yer alan kırmızı ve siyah renkli üzüm salkımı gibi meyvelere sahip olan bahçedir. Böğürtlen bitkisi doğal ortamında kendiliğinden yetişebildiği gibi aşılı olarak da böğürtlen bahçesi olarak yetiştirilebilmektedir. Böğürtlen bahçesinde bu bitki Mayıs ayında çiçek açarak Ağustos ayına gelindiğinde meyveleri olgunlaşmaktadır. Ekşi bir tada sahip olan böğürtlen aşırı olgunlaştığında daha tatlı olabilmektedir. Gerekli bahçe bakımlarının yapılmasıyla böğürtlen üretimi kaliteli bir şekilde artış gösterebilir. Böğürtlen bahçesinde bu bitkinin çiçeklenme dönemi öncesinde ve meyvelerinin toplandıktan sonraki mevsimde budama yapılması sağlıklı gelişimine katkı sağlar. Dikimi aşamasında fidanın kök ve saçakları kısaltılır. Bu şekilde dikildiğinde ve düzenli sulama yapıldığında daha atak olarak yetişmektedir. Böğürtlen bahçesinin bulunduğu alandaki toprak sürekli çapa yöntemiyle nefes aldırılmalıdır. Bu bitki gelişim gösterdikçe yan dal budama yapılması sağlam, kalın gövde oluşumu için önemlidir. Ayrıca, böğürtlen bahçesinde zararlı haşerelerden kurtulmak amacıyla zirai ilaçlamaların yapılması fayda sağlayacaktır. Birçok türe sahip olan böğürtlenin farklı isimleri de mevcuttur. Diken çileği, kedi dutu, yabani böğürtlen, yabani üzüm gibi adlarla tanınmaktadır.

Böğürtlen bahçesi için düzenleme yapılırken hangi türden böğürtlen yetiştirileceği hakkında bilgi edilerek önceden belirlemek gerekir. Bu bahçelerde organik ürünlerin sertifikalarının olması da önem teşkil etmektedir. Modern tarımda teknolojinin ve eğitim düzeyinin gelişmesiyle oldukça değerli böğürtlen bahçeleri peyzajı yapılabilmektedir. Böğürtlen organik asit bakımından zengin olan bir meyve türü olduğu için bahçelerde yerini önemle koruyan bir bitki türüdür. Hoş bir görüntü oluşturması ile bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Böğürtlen bahçesi tasarımında asma metodunun uygulanması ile böğürtlenin çıtalara sarılarak uzaması verimli olmasına etken olacaktır. Bahçede yetiştirilen böğürtlen dalının bir kısmı toprağa dikildiğinde diğer yandan dallanarak yatay bir şekilde dallanıp budaklanarak bahçenin her yanını kaplamaktadır.

Böğürtlen bahçesi bakımı nasıl yapılır?

Sağlıklı ve güzel görünümlü bir böğürtlen bahçesi yetiştirmek isteniliyorsa öncelikle bu bitkinin çevresinde ve köklerine sarılı olan yabani otların temizlenmesi gerekir. Diğer yandan böğürtlen alanındaki toprağa düzenli aralıklarla çapa yapılarak nefes alımını kolaylaştırmak gerekir. Böğürtlen bahçesindeki kaba taşlar toplanarak kuruyan böğürtlen dalları bağ makasıyla kesilerek fuzuli yoğunluğu ortadan kaldırılmalıdır. Çürümeye yüz tutmuş yapraklardan arındırılmalıdır. Bu tür bahçelerin bakımının sıklıkla yapılması böğürtlen bitkisinin yerde dağılımını da kolaylaştıracaktır.

Böğürtlen Bahçesi Yorumları

soru

Duruhan

02 Mayıs 2024 Perşembe

Bizim evin etrafında çok fazla sayıda yabani böğürtlen ağacı bulunuyor. Bu nedenle yılın bazı dönemlerinde çok yüksek miktarda yabani böğürtlen tüketiyoruz. Bunun vücudumuza ciddi bir zararı var mıdır? Yaklaşık 2 haftadır tüketiyorum ama şuanlık herhangi bir sıkıntı yok.

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, yabani böðürtlenler genellikle oldukça besleyici ve saðlýklýdýr. Antioksidanlar, vitaminler ve lif açýsýndan zengindir. Ancak, aþýrý tüketim mide rahatsýzlýklarýna veya baðýrsak problemlerine neden olabilir. Ýdeal olan, dengeli ve ölçülü bir þekilde tüketmektir. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya rahatsýzlýk yaþamadýðýnýz sürece, dikkatli bir þekilde tüketmeye devam edebilirsiniz. Eğer herhangi bir belirti fark ederseniz, bir uzmana danýþmanýzý tavsiye ederim. Sağlýklý günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böğürtlenli Cheesecake Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlenli Cheesecake Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Soslu Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Soslu Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Yağı Faydaları ve Kullanımı

Böğürtlen Yağı Faydaları ve Kullanımı

Böğürtlenli Turta Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlenli Turta Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Ahududu ve Böğürtlen Arasindaki Fark

Ahududu ve Böğürtlen Arasindaki Fark

Güncel

Böğürtlen Bahçesi Bakımı

Böğürtlen Bahçesi Bakımı