Böğürtlen Tohumu Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Böğürtlen Tohumu Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Tohumu

Böğürtlen tohumları, dönemsel olarak Haziran-Eylül ayları arasında çiçek açar ve meyve verir. Her yıl ürün verebilen böğürtlen bitkisi, bakımı oldukça kolay olan ve doğada kendiliğinden yetişen meyveler arasındadır. Bunun dışında, insanlar tarafından ekimi yapılarak tüketiciye sunulur ve ekonomik bir kazanç yolu haline gelir.

Böğürtlen Tohumu Özellikleri

  • Yüksek oranda C ve B vitamini içerir.
  • Kolesterol seviyesini dengeler.
  • Cilt bakımı ve tedavisinde kullanılır.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Antikanserojen etkisi vardır.
  • Dil, ağız ve diş enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Hafıza kaybını önler.
  • Hemoroid tedavisinde kullanılır.
  • Kalp ve damar sağlığını destekler.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.

Böğürtlen bitkisi, ülkemizin birçok yerinde kendiliğinden yetişme özelliğine sahiptir. Böğürtlenin bakımı için ilaç ve gübre kullanımı gerekmemekte, sadece sulama ve düzenli bakım yeterli olmaktadır. Bu şekilde istenilen miktarlarda verim elde edilir. Böğürtlen tohumu, organik şekerler ve organik asitler içeren bir meyvedir.

Böğürtlen Tohumunun Besin Değeri ve Sağlık Faydaları

Böğürtlen tohumu, yoğun bir B vitamini kaynağıdır ve B vitamini eksikliğini gidermede önemli bir rol oynar. İçeriğindeki C vitamini, grip ve soğuk algınlığı gibi vücut direncini kıran hastalıklarda oldukça etkilidir. Ayrıca, böğürtlen tohumu tıbbi alanda yara tedavisi ve ciltle ilgili tedavi ilaçlarında kullanılır. Cilt kuruluğu, ölü cilt dokuları ve yıpranan cilt dokularının iyileşmesine yardımcı olur. Cildin doğal yapısını dengeleyici özelliği sayesinde birçok krem, vücut şampuanı ve sabun çeşitlerinde alternatif tıpta etkili bir madde olarak yer alır.

Böğürtlen Tohumunun Kullanım Alanları

Böğürtlen tohumunun en belirgin özelliklerinden biri, yaprakları ve tohumlarının karıştırılmasıyla elde edilen kürlerin hemoroid ve ağız yaralarına iyi gelmesidir. Ancak, böğürtlen tohumu aşırı tüketildiğinde kabızlığa neden olabileceğinden, dikkatli tüketilmesi önemlidir. İshal durumunda ise kabızlık etkisi yaratarak fayda sağlar. Böğürtlen tohumları, uzun süre muhafaza edilebilen bir meyve değildir; çok kısa sürede taze olarak tüketilmelidir, aksi takdirde ekşir ve suyunu bırakır, bu da meyvenin besin değerlerini yitirmesine neden olur.

Böğürtlen Tohumu Çayı

Böğürtlen tohumunun bir diğer tüketim şekli ise çay olarak kullanılmasıdır. Böğürtlen tohumu çayı, idrar yollarını düzenleyici özelliğe sahiptir ve ciltteki ölü hücreleri yeniler. İçeriğinde kolesterol bulundurmaması nedeniyle zayıflama ve cilt sorunları olan insanlar tarafından tercih edilen bir içecektir.

Böğürtlen Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Böğürtlen Tohumu Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Böğürtlen Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Böğürtlen Yağı Faydaları ve Kullanımı

Böğürtlen Yağı Faydaları ve Kullanımı