Böğürtlen Üretimi Ne Şekilde Yapılır?
15 Mayıs 2024

Böğürtlen Üretimi Ne Şekilde Yapılır?

Böğürtlen Üretimi, insan sağlığına önemli etkileri olan böğürtlen, içerisinde organik asitler, mineral ve vitaminler barındırır. Özellikle Orta Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde üretimi yaygındır. Böğürtlen vücuttaki zararlı maddeleri temizler ve antioksidan özelliğine sahiptir. Tansiyonu düşürür, vücudu güçlendirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca olgun böğürtlenler idrar söktürücü özelliğe sahipken ham böğürtlenler ishali azaltmada kullanılır. Böğürtlen ile reçel ve şurup yapılır. Böğürtlen şurubu solunum yolu iltihabı için çok yararlıdır.

Böğürtlen üretimi oldukça kolay bir iştir. Böğürtlenler orta küçüklükte çalılardır ve çok fazla uzamazlar. Böğürtlen sıcak ve kurak iklim şartlarına dayanıklı bir bitkidir. Yalnız kış ve ilkbaharda olan don olaylarına karşı dayanıksızdırlar. Genel olarak sıcak bölgelerde daha verimlidirler. Örneğin kayısı yetiştirilen bölgelerde böğürtlen kolaylıkla yetiştirilebilir. Toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir ancak verim alınması için toprağın yeterli miktarda gübrelenmiş olması gerekmektedir. Toprağın derin ve su tutma kapasitesi yüksek olması gerekmektedir. Böğürtlen dikilirken 1,5-2 metre derine dikilmelidir.

Böğürtlen üretimi 4 ayrı şekilde yapılır

Kök ile fide üretimi: Böğürtlen bitkisinden her yıl sürgünler çıkar. İlkbahar mevsiminde çıkan sürgünler gelişimini tamamlayana kadar büyürler. Sonbaharda yapraklarını döktükten sonra ilkbaharda sökülür ve fide olarak kullanılır. Dalları çiçekli iken kesilir. İyi verim almak için her 4-5 yılda bir dikildiği yer değiştirilmelidir.

Uç dallandırma ile fide üretimi: Dikensiz böğürtlen türlerinin çoğaltımı sırasında çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikensiz böğürtlen tipi uç dallandırma ile yapılır. Dikensiz böğürtlen türünün devam etmesini istiyorsak sonbaharda fidenin uç kısmının toprağa geri dikilerek köklenmesi gerekmektedir.

Yaprak ve göz çelikleri ile fide üretimi: Dik veya yatay büyüyen böğürtlen türleri çoğaltılırken yapraklı sürgünlerden alınan yaprak ve göz çelikleri ile üretimi yapılır. Yüksek nem verilerek bu çeliklerin üretimini yapmak mümkündür.

Kök ve çelikleri ile fide üretimi: Böğürtlen kök çelikleri sonbaharda bitki yaprağını döktükten sonra dinlenme döneminde alınırlar. Kök parçaları alındıktan sonra dikim mevsimine kadar nemli kalacak şekilde saklanmalıdır. Dikilecek arazide çelikler 65-85 cm. Aralıklarla ve 5-6 cm. Arası derinlikte dikilmelidir.

Sulama: Sulama iyi verim alabilmek için en önemli faktörlerden birisidir. Böğürtlen nemli toprağı seven bir bitki olduğundan düzenli olarak sulama yapılması gerekir. Özellikle hasat zamanı ve sıcak günlerde sulama oldukça önemlidir.

Böğürtlen Üretimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni