Kırmızı Böğürtlen Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kırmızı Böğürtlen Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Böğürtlen, Sürgün üzerinde kırmızı renkte bulunan oldukça hızlı gelişen kırmızı böğürtlen çok küçük dikenlere sahip plan sarılıcı çalı formunda bir meyve türüdür. Kırmızı böğürtlenin meyveleri aromatik taze tüketildiğinde ise tatlı bir meyvedir. Rengi portakal renginden kırmızı renkte meyveler veren kırmızı böğürtlen oldukça verimlidir. Kırmızı böğürtlenin meyvesi o kadar gösterişlidir ki süs bitkisi gibi kullanılarak bahçede yetiştirilir meyveleri ise ekstradan hediyesi olarak kullanılır. Kırmızı böğürtlende çiçeklenme haziran ayında başlar çiçeklenme bir sonraki meyve hasat zamanı Ağustos ve Temmuz ortalarına kadar sürer.

Böğürtlen

Yaz aylarında beyaz renkte çiçekleri açan kolaylıkla bulabilen dikenli ve çalı görünümlü bir bitkidir. Ham haldeki böğürtlenin rengi kırmızıdır, olgunlaştıkça rengi kararmaya başlar. Meyvesi ise çileğe benzer oldukça sulu ve tatlıdır. C vitamini bakımından zengin bir meyvedir.

Kırmızı Böğürtlen Budama

Diğer bütün üzüme benzeyen meyveler arasında budaması en kolay olanı kırmızı böğürtlen meyvesidir. İstemediğiniz yerde büyüyen sürgünleri kendiniz kesebilirsiniz.

Böğürtlenler Hakkında Genel Bilgi

Çok güçlü bir yapıya sahip olan çalı formunda bulunan tatlı ekşi meyveleri olan üzümsü bitkilerden biridir. Böğürtlenlerin kokulu meyve kısımları oldukça lezzetlidir. Böğürtlen yetiştiriciliği ülkemiz çapında yapılabilir. -20 dereceye kadar soğuğa dayanmaktadır. Serin bölgeyi seven böğürtlen dikimleri sıcak olan bölgelerde yapılan böğürtlenler Kuzeye bakan serin yarı gölge yerler tercih edilerek yapılmalıdır. Böğürtlenler doğada orman altı kenarı bitkileri olmalarından ağaç yakınlarına dikildiklerinde öğle güneşinden korunabilirler.

Dona Dayanıklılık: Böğürtlenler donmalara karşı tam dayanıklıdırlar.

Toprak: Besin yönünden oldukça zengin minerallere sahip humuslu, drenajı yüksek olan fakat nem tutumu iyi bir toprak yapısı olması gerekir.

Çiçeklenme Dönemi: Bahar ayında çiçeklenen meyveler yaz ayında olgunlaşmaya başlar.

Büyüme Hızı: Çok hızlı.

İklim Kuşağı: 4-9

Kırmızı Böğürtlen Dikimi, Bakımı ve Gübrelemesi

Bahçelerde ve saksı içinde rahatlıkla yetiştirilebilen kırmızı böğürtlenin dikimin eğer saksı içerisine yapacak iseniz bahçe toprağı katılmış saksı harcı tercih edin ki verimli olsun. Donmalara karşı tam dayanıklılık gösteren kırmızı böğürtlen -20 dereceye kadar yetiştirilebilmektedir. Fakat çiçeklenme dönemlerinde ise donmaya karşı korumak gerekir aksi halde çiçeklerini dökmeye başlar. Bu sebepten dolayı ılıman bölgelerde özellikle de İstanbul ve Kuzey Anadolu'da oldukça güzel yetişir. Kırmızı böğürtlen meyvesi her çeşit toprak türünde yetiştirilebilmektedir. Fakat çok yoğun kil içeren ve tamamen tortan oluşmuş hafif topraklardan hoşlanmamaktadır.

Elinizdeki toprağın kalitesini artırmak için bahçe toprağında dikim yerine bol miktarda organik madde karıştırabilirsiniz. Öğle güneşini tam tepeden almayan, sabah akşam ise bol ışık ve güneş alan bir yere dikmek kırmızı böğürtlen için daha iyi olacaktır. Dikimi aşırı rüzgârlı yerlere yapmaktan kaçınınız çünkü kırmızı böğürtlen nemli ve serin toprak yapısını sever. Dikimin ilk sezonunda düzenli bir şekilde sulama yapmalısınız bunun nedeni ise yaz sulamaları toprağın derine işleyecek bir biçimde yapılmasıdır. Saksı yetiştiriciliğinde ise bitkiyi yaz aylarında susuz bırakmamaya özen göstermeli düzenli bir şekilde sulama yapmalısınız.

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Vücutta bulunan zararlı toksin ve maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Böğürtlen iyi bir antioksidandır. Bedeni güçlendirerek tansiyonun düşmesine yardımcı olan böğürtlen meyvesi kadınlarda görülen beyaz akıntıyı kesmede oldukça iyidir. Olgun böğürtlenler ise idrar söktürücüdür ve kabızlığa birebirdir. Ham böğürtlenin ise ishali kesme özelliği vardır fazla tüketildiğinde ise kabız yapabilir. Ayrıca böğürtlen gözleri kuvvetlendirir ve ayaklarda meydana gelen şişlikleri azaltır hemoroid yani basura da oldukça iyi gelmektedir.

Kırmızı Böğürtlen Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Böğürtlen Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Böğürtlen Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Böğürtlen Üretimi Ne Şekilde Yapılır?

Böğürtlen Üretimi Ne Şekilde Yapılır?

Güncel

Böğürtlen Türleri ve Özellikleri

Böğürtlen Türleri ve Özellikleri